Google’ın 700 milyon dolarlık sağlık deneyi

Google'ın kardeş şirketi Verily, ilaç sektörünün en büyük firmalarından GSK ile iş birliği yaparak Galvani Bioelectronics şirketini kurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın ana şirketi Alphabet bünyesinde faaliyet gösteren yaşam bilimleri şirketi Verily, deneysel tıp alanında yeni bir projeye imza atıyor. Verily bu proje için, gelir getirme potansiyeli olan bir ortaklık anlaşmasına da imza attı.

Pazartesi günü, Verily ve ilaç devi GSK, kronik ilaçları tedavi etmek için kimyasal ilaç yerine elektrik sinyalleri ve minyatür cihazlar kullanan yeni bir tıp dalı olan biyoelektronik alanında ortak çalışma yürütmek için Galvani Bioelectronics şirketini kurdu.

Şirketler önümüzdeki yedi yıl boyunca bu şirkete toplamda 710 milyon dolar (2,14 milyar lira) yatırım yapılacağını açıkladı. Şirketin yüzde 55’i GSK’ya geri kalanı ise Verily’ye ait olacak.

Şirketler bu alanda tecrübeli

GSK 2012 yılından bu yana biyoelektronik alanında çalışmalar yürütüyor.

Verily de Google’ın X laboratuvarında faaliyete geçtiği andan bu yana, akıllı lens gibi son model minyatür medikal cihazlar üzerinde çalışıyor. Şirket geçmişte Johnson and Johnson firmasıyla da benzer bir ortaklığa imza atmıştı.

Bazı biyoteknoloji uzmanları ve eski çalışanlar Verily’yi çok fazla sağlık projesini aynı anda yürütüp herhangi bir konuya odaklanmadığı için eleştirmişti. Nisan ayında Alphabet’in yöneticisi ve Verily’nin patronu Sergey Brin Verily’nin nakit konusunda karlı olacağını söylemişti.

Kaynak: Recode

Alphabet'in sağlık teknolojileri alanında çalışma yürüten şirketi Verily, biyoelektronik alanında birlikte çalışmak üzere ünlü ilaç şirketi GSK ile ortaklık kurdu. İki şirketin ortak yatırımları ile kurulan Galvani Bioelectronics adlı yeni şirketin yüzde 55'i GSK'ya geri kalanı da Verily'ye ait olacak. İki şirket önümüzdeki 7 yıl içinde bu şirkete toplam 710 milyon dolar yatırım yapacak.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği