Kendi iPhone’unu yapan adam

Eski bir Google mühendisi Scotty Allen, Çin'in Huaqiangbei bölgesindeki akıllı telefon pazarlarından bulduğu parçalarla kendi iPhone'unu yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eski bir Google mühendisi Scotty Allen, Çin’in Huaqiangbei bölgesindeki akıllı telefon pazarlarından bulduğu parçalarla kendi iPhone’unu yaptı. 16 GB kapasiteli bir iPhone 6S üreten Allen, süreci anlatan 23 dakikalık bir video yayınladı. Şu anda 32 GB kapasiteli iPhone 6S Apple tarafından 549 Dolar’a satılıyor. Allen ise ürettiği telefonun kendisine yaklaşık 300 Dolar’a mal olduğunu belirtiyor.

Huaqiangbei, çok önemli bir elektronik üretim merkezi olarak biliniyor. Videoda Allen öncelikle telefon kasası arıyor. Bu konuda pek çok seçenekle karşılaşan Allen, bulduğu iPhone 6S kasasına lazer yardımıyla yuvalar açtırarak üretime hazır hale getiriyor.

El ile birleştirmek çok zor

İkinci adım olarak ekranı bulan ve bölgedeki zanaatkarların ekranı kendi isteğine göre hazırlamasını izleyen Allen son olarak telefonun iç parçalarını aramaya koyuluyor. Bu aşama çok küçük çipler barındırdığı için oldukça meşakkatli. Allen konu hakkında şöyle konuşuyor:

“En büyük engel, kendi anakartımı lehimlemek oldu. Bir noktadan sonra işlem üstesinden gelinemeyecek bir problem halini almaya başladı. Sadece lehimin çok küçük olması değil aynı zamanda bir mikroskobunuzun, çok kaliteli malzemelerinizin ve inanılmaz derecede dengeli ellerinizin olması gerekiyor. Üstelik, yüzlerce parçayı bu şekilde lehimlemenin yanı sıra işlemi doğru yapıp yapmadığımı test etme konusunda da büyük sorunlarla karşılaştım. İşlemci gibi bazı parçaları bulmak da hiç kolay değildi”.

Telefona harcanan para 300 Dolar

Allen Youtube videosunun yorum kısmında, bu işe girişirken bin Dolar değerinde harcama yaptığını ancak aldığı malzemelerin önemli bir kısmını kullanmadığını söylüyor. Allen’ın kullandığı malzemelerin toplam maliyeti 300 Dolar civarında.

Apple konu ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı. Allen videoda bu işlemin yaklaşık iki ayını aldığını ancak kendisinin çok da akıllı telefon düşkünü birisi olmadığını söylüyor. Ancak iPhone’u yaparken, bu işlemin bilgisayar toplamaktan çok daha farklı olduğunu fark ettiğini söyleyen Allen, Apple’ın mühendisliğinden etkilendiğini dile getiriyor.

Videoda Allen’ın telefon parçalarını bulmak için elektronik pazarında gezinmesi ise bir bilim kurgu filminde yedek parça arayan robotları anımsatıyor. Allen o sırada kendisini Blade Runner adlı filmdeymiş gibi hissettiğini söylüyor.

Kaynak: CNet

Eski bir Google mühendisi Scotty Allen, Çin'in Huaqiangbei bölgesindeki akıllı telefon pazarlarından bulduğu parçalarla kendi iPhone'unu yaptı. 16 GB kapasiteli bir iPhone 6S üreten Allen, süreci anlatan 23 dakikalık bir video yayınladı. Şu anda 32 GB kapasiteli iPhone 6S Apple tarafından 549 Dolar'a satılıyor. Allen ise ürettiği telefonun kendisine yaklaşık 300 Dolar'a mal olduğunu belirtiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=leFuF-zoVzA

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği