Kazalarda hayat kurtaran uygulama

SOSmart adlı uygulama, trafik kazalarını algılayıp önceden belirlenmiş kişilere alarm göndererek kazanın konumunu bildiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Herhangi bir kaza anında, kazanın gerçekleştiği an ile acil servise bildirildiği an arasında geçen süre kazazedelerin hayatta kalması için çok büyük önem taşıyor. Bu sürenin mümkün olduğunca azaltılması için tüm acil servis numaraları çok kısadır ve bu numaralara tüm telefonlardan, her zaman ulaşılabilir. Ancak bazen kazazedeler telefon edemeyecek durumda olabilir.

Böyle durumlarda kaza yerinin bir an önce acil servise bildirilmesi için SOSmart adlı bir uygulama geliştirildi. Bu uygulama trafik kazası sırasında, cep telefonunun sensörleri vasıtasıyla kazayı algılıyor ve daha önceden belirlenen kişilere kazayı haber veriyor. Böylece kaza alanına hızlı bir şekilde müdahale edilmesi sağlanıyor.

Araçlarla sık sık seyahat edenler için, uygulamayı daima açık tutan ‘otomatik’ seçeneğinin yanı sıra, arada sırada araç kullananlar için ‘manuel’ seçeneği de mevcut. Bu seçenekte kullanıcı araca bineceği zaman telefonundan uygulamayı açıp yolculuk sonlanınca kapatıyor.

Yakınlarınıza haber veriyor

Uygulamaya kaydedilecek acil durum kişilerinin telefonunda da SOSmart yüklü olması gerekiyor. Çünkü acil durum algılandığında bu uygulama yüksek sesli bir alarm vererek diğer kişileri uyarıyor. Eğer uygulama yüklü değilse, Android işletim sistemi bulunan telefonlara SMS aracılığıyla da ulaşılabiliyor ancak alarm sesi olmayacağı için SMS’in anında görüntüleneceğinden emin olmak zor.

Uygulamanın yanlış alarm vermemesi için, kaza simülasyonu verilerini karmaşık bir algoritma ile birleştiren SOSmart mühendisleri sisteme oldukça güveniyorlar. Sensörlerden gelen veriler ile kullanıcının araçta olup olmadığını, ne kadar hızlı gittiğini ve kazanın şiddetini algılayabilen uygulama, ciddi olmayan kazalarda da harekete geçmiyor.

Sadece trafik kazalarında değil

SOSmart kazayı algılayamazsa ya da trafik kazası dışında bir acil durum söz konusuysa, kullanıcı ‘Panik butonu‘na basarak yine uygulamayı harekete geçirebiliyor ve hangi konumda acil duruma ihtiyacı olduğunu sevdiklerine bildirebiliyor. Ayrıca uygulama yakınlardaki hastanelerin konumunu ve oraya nasıl ulaşılabileceğini de gösteriyor. Böylece, hareket edebilecek durumda olan kazazede kendi başına da hastaneye gidebiliyor.

SOSmart şu anda ülkemizde de ücretsiz olarak indirilip kullanılabiliyor.

BONUS BİLGİ: Geçtiğimiz günlerde Apple acil durumlarda bir elektronik cihazın başka bir elektronik cihazla iletişime geçmesini sağlayan benzer bir uygulamanın patentini almıştı.

SOSmart adlı uygulama trafik kazası gibi acil durumlarda kazayı algılayıp önceden belirlenmiş kişilere konum bilgisini gönderiyor. Kaza anında kullanıcının hayatının kurtulması için çok önemli olan dakikalar, uygulama sayesinde çok verimli kullanılabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği