Apple Watch ambulans çağıracak

Apple, acil durumlarda kişiye ait iki elektronik cihazın iletişime geçerek arama yapmasını sağlayan sistemin patentini aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, akıllı saatlerin acil durumlarda cep telefonunu kullanarak arama yapmasının patentini aldı. Patent metnine göre, sensörler ve çevresel verilerden yararlanılarak tespit edilen bir ‘acil durum‘ sırasında iki cihaz (Apple Watch ve iPhone) iletişim kurarak birlikte çalışacak. Düşük öncelikli durumlarda, daha önceden belirlenmiş bir yakına haber verilirken, daha ciddi bir durum olduğu düşünülürse acil servis aranacak.

Patentte acil durumlara örnek olarak kazalar, hastalıklar, kaybolma ya da saldırıya uğrama gibi kişinin acil yardıma ihtiyaç duyabileceği durumlar listelendi. Böyle bir durumda sağlık servisinin, polisin, itfaiyenin ya da ailenin aranabileceği ifade edildi.

Bu tarz durumları algılamada cihazların nasıl kullanılacağına verilen örnekte, ivme ölçerdeki ani değişim ile birlikte kalp atışı verisinin alınamaması gibi bir durumun kalp krizi belirtisi olarak algılanacağı ve sistemin aktive edileceği belirtildi.

Yanlış alarmın önüne geçilecek

Yanlış alarm durumunda sistemin sürekli aktif hale gelip arama yapmasının önüne geçmek için ise acil durum tespit edildiğinde arama yapılmadan önce kullanıcının onayının isteneceği dile getirildi. Böyle bir durumda kullanıcının acil aramayı sesli komutla veya bir hareketle onaylayabilmesi ya da iptal etmesi sağlanacak.

GPS verileri ile de uyumlu çalışması planlanan sistem, kullanıcının örneğin bir bungee jumping alanında olduğunu algılayacak ve bu bölgeden gelecek olan ‘hızlı düşüş’ verileri sistemi aktif hale getirmeyecek. Ancak bu hızlı düşüşün ardından kalp atışı verisi alınamazsa bir bungee jumping kazası olduğu tespit edilecek ve sistem aktif hale gelecek.

Acil durumlarda Apple Watch'ın iPhone'u kullanarak acil yardım hattını ya da bir yakını araması sisteminin patenti alındı. Sistem Apple Watch üzerindeki sensörleri kullanarak, kullanıcının yardıma ihtiyacı olup olmadığını test edecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği