Kayıtlı drone sayısı uçakları geçti

Garip olayların öznesi olarak karşımıza çıkmaya başlayan kişisel kullanım amaçlı insansız hava araçlarının sayısı yüz binleri buldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) geçen senenin sonuna doğru henüz bir düzenlemeye tabi olamadan gökleri saran drone’ların (hobi amaçlı insansız hava araçları) kuruma ait özel bir sisteme kaydedilmesini şart koşmuştu. FAA  Yöneticisi Michael Huerta’nın paylaştığı bilgilere göre daha şimdiden 325 bin adete ulaşan nüfuslarıyla drone’lar (Amerika’da) kayıtlı uçak sayısını geçerek havacılık tarihinde önemli bir dönüm noktası oluşturdu (Amerika’da kayıtlı uçak sayısı 320 bin civarında).

Ülkede çıkarılan kanuna göre 19 Şubat 2016 tarihine kadar kaydını yaptırmayan drone sahipleri 27 bin dolar para cezası ödemek ya da 3 yıla kadar hapis yatmak zorunda kalacak. Bu girişimin sebebi kimi terör olaylarında da adı geçmeye başlayan bu araçların yasadışı kullanımını engellemek. 2015 ABD Açık Tenis Turnuvası’nda sahaya bir drone düşmesi bu düzenlemenin fitilini ateşlemişti.

Geçen hafta da ABD’nin New York şehrindeki Empire State binasını drone’uyla fotoğraflamaya çalışan biri aracın kontrolünü kaybederek binaya çarpmış ve polis tarafından tutuklamıştı.

ABD Federal Havacılık Kurumu bir süre önce ülkedeki hobi amaçlı bütün hava araçlarına kayıt zorunluluğu getirmişti. Sürenin dolmasının ardından paylaşılan veriye göre sisteme 325 bin insansız hava aracı kaydoldu.

Etiketler:

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği