Kaliforniya’da sürüş esnasında cep telefonu yasaklanıyor

Kaliforniya'da 1 Ocak'ta yürürlüğe giren bir yasayla beraber sürüş halindeyken cep telefonunun elde tutulması ve ekranın kaydırılması yasaklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Kaliforniya’da yeni yürürlüğe giren bir yasayla beraber sürüş halindeyken cep telefonunun elde tutulması yasaklandı.[/inlinetweet] Nitekim bir süredir sürüş halindeyken mesaj atmak ve telefonu kulağa tutarak konuşmak gibi eylemler yasaktı; 1 Ocak’tan itibaren, bunlara telefonu elde tutmak ya da ekranı kaydırmak da eklendi. Yeni yasaya göre, yalnızca telefonun ön cama veya kontrol panelinin üstüne monte edilmesiyle Google Maps gibi programlar kontrol edilebilir.

Cep telefonu konusunda çok katı

AB 1785 yasası ile 2008’den beri sürücülerin cep telefonlarına el sürmemeleri için yapılan çalışmalar ilk meyvesini vermiş oldu. Bu yasa ile sürücülerin Siri gibi sesle işletilen programlara yönelmesi bekleniyor. (Dolayısıyla teknolojinin bunun yerini alabileceğine inanmaya başlasak iyi olur). Kaliforniya cep telefonlarıyla ilgili en katı eyaletlerden biri; fakat öyle olduğu pek bilinmiyor. Kaliforniya Ana Yol Devriyesi Memuru Mike Martis Kaliforniya eyaletinin cep telefonlarıyla ilgili katı kurallarından haberdar olmayan birçok kişiyle karşılaştığını belirtti. Eylül’de imzalanan yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber, kurallara uymayanlara 20 veya 50 Dolar tutarında ceza kesilmesi planlanıyor. Yasanın en vurucu noktası ise cep telefonunuz monte edilmiş bile olsa “sadece bir ekran kaydırma veya parmakla dokunma hareketine izin verilmesi.

Siyasiler ne diyor?

Tasarının yazarı, Meclis Üyesi Bill Quirk, yasayla ilgili yerel bir gazeteye “Bütün amaç telefonun elinizde olmaması, nokta” şeklinde bir açıklama yaptı. Aynı zamanda Quirk, Eylül ayındaki bir basın toplantısında ‘akıllı telefonların, barındırdıkları özelliklerle sürücülerin dikkatini dağıtarak tehlikeye sebep olduğunu’ söylemişti. Eyaletin yeni senatörü Kamala Harris ise Facebook’ta, yasanın yanında olduğunu belirtircesine, ‘kazaların yüzde 80’ininde dikkatsizliğin faktör olduğunun tahmin edildiğini’ yazdı.

Uber ve Lyft sürücülerinin baştan beri telefonlarının monte edilmiş olmasından ötürü yasadan çok etkilenmeyeceği tahmin edilirken profesyonel olmayanların birkaç ekipmana ihtiyaç duyacağı kesin. Ziyaret sebebiyle eyalete gelenlerin ise yapabileceği en iyi şey telefonlarını kendilerinden uzağa koymaları olacaktır.

Kaynak: Mashable

Kaliforniya'da yeni yürürlüğe giren bir yasayla beraber sürüş halindeyken cep telefonunun elde tutulması yasaklandı. Nitekim bir süredir sürüş halindeyken mesaj atmak ve telefonu kulağa tutarak konuşmak gibi eylemler yasaktı; 1 Ocak'tan itibaren, bunlara telefonu ele almak ya da ekranı kaydırmak da eklendi. Siri gibi sesli işletim sistemlerine yönelmesi beklenen sürücülere yasaya uymamaları halinde 20 veya 50 Dolar tutarında ceza kesilmesi planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği