Kağıt para korkusu e-paraya yarayacak

Şimdiye dek daha çok Bitcoin için dile getirilen para aklama ve terör finansmanı gibi iddiaların yeni hedefi 500 Euro’luk banknotlar.
 • Şimdiye dek daha çok Bitcoin için dile getirilen para aklama ve terör finansmanı gibi iddiaların yeni hedefi 500 Euro’luk banknotlar.
 • Avrupa Birliği maliye bakanları dolaşımdaki Euro’larn üçte birine denk gelen bu banknotların basılmasının durdurulmasını talep ediyor.

500euro

Avrupa Merkez Bankası (ECB) 500 euroluk banknotların basımına devam edip etmeme kararını yakında verecek. Avrupa Birliği maliye bakanlarının bu banknotların basımına sınırlama getirilmesi talebi, Avrupa Birliği’nde dolaşımda olan paranın üçte birinin akıbetini sorgulatıyor. Terör dalgasıyla karşı karşıya kalan ülkeler, 500 euroluk kağıt paraların teröristler, para aklama sistemleri ve uyuşturucu kaçakçıları için hayatı kolaylaştırdığı tezini ciddiyetle değerlendiriyor.

Daha önce dijital para birimlerine yöneltilen iddiaların yön değiştirmesi, dijital para ve ödeme sistemlerinin gelişmesi için elverişli bir ortam yaratıyor. Avrupa’da dolaşımda olan paranın üçte birini oluşturan 500 euroluk kağıt paraların basımına son verilmesi kararı, dijital paranın doldurabileceği önemli bir boşluk yaratacak.

AB üyesi 28 ülkenin maliye bakanları Şubat başında Brüksel’de yaptıkları toplantıda Avrupa Komisyonu’ndan ‘belirli bir eşik değerin üzerindeki ödemelerde nakit kullanımına uygun sınırlamalar getirilmesi ihtiyacının’ incelenmesini istedi. Bakanlar, ECB’den de 500 euroluk kağıt paralar başta olmak üzere yüksek nominal değerli paralarla ilgili uygun önlemleri değerlendirmesini istedi.

Terör saldırıları ile karşılaşan Fransa, vatandaşlarının nakit ödemelerindeki sınırı 3 bin euro’dan bin euro’ya düşürürken 10 bin euronun üzerindeki para yatırma ya da çekme işlemleri para aklama ihtimaline karşı incelenmeye başladı.

Gizliliğe yönelik sunduğu imkanlar yüzünden dijital para ve ödeme sistemleri de benzer endişeleri tetikliyor. Ancak Bitcoin ile popülerleşen dijital para sistemlerinin temelinde “blockchain” olarak adlandırılan bir veri tabanı ya da başka deyişle bir takip mekanizmasının bulunması, bu sistemlerin paranın hareketini izleme noktasındaki eksikliği giderebilecek bir çözüme dönüşmesini kolaylaştırıyor. Açık bir sistem olan blockchain ile ilgili regülasyonlar oluşturulduğunda, basımı, dağıtımı ve piyasada tutulması daha maliyetli olan kağıt paraların daha ufakları da piyasadan silinebilir.

Bunu belirleyecek olan biraz da Avrupalı bakanların endişelerinin ve Avrupa Merkez Bankası’nın yönü olacak.

BONUS BİLGİ: Avrupa Birliği’nin en yaygın banknotlarından olmakla birlikte birçok Avrupa ülkesinde oteller ve mağazalar alışverişlerde 500 euro tutarındaki banknotları kabul etmiyor. Diğer yandan bu banknotların çoğunun Rusya’nın elinde olduğu da iddialar arasında.

3 Yorum

 • Büyük banknotların devletin mafya yüzünün temsilidir. Hiçbir vatandaş cebinde 500 lira ile sokakta dolaşmazken devletin mafya yüzü uyuşturucui kaçakçılık ve diğer tüm tüm kirli işlerini bu banknotlala ödüyor. Sonuçta 100 euro ile 500 euro arasındaki baskı farkının herhangi bir ekstra maliyeti yok..

  Elektronik para meselesine gelince. Banka kartları gayet yaygın bir elektronik para değil mi ?
  İnsanlar tüm ama tüm alışverişlrini bu sistem ile yapabilecekken neden hala NAKİT taşıma ihtiyacı hissediyoruz ?

  Düşünün Türkiye de 50 100 ve 200 TL’ nin kaldırıldığını. En büyük para 10 ve 20 TL ve 200 TL üerindeki bir banknotu üzerinizde taşıma yasağı getirildi diyelim. Bu kimin işine gelmez ? Devletin işine gelmez.

  Çünkü devletin elindeki paranın çok az bir kısmı dolaşımda. Kalanı kendi kirli işlerini yapmak için elinde tutuyor. Bunları 20 TL ‘lik baknotlarla ödemeye kalktığında çantalara değil kamyonlara yüklemek zorunda kalacak.

  Günümüz teknolojisi kağıt paranın yerini pekala alabilir. Yapılmıyorsa bir başka yerde bir başka hesap tutturulamıyordur.

 • @wime77 nakit para kaldirilinca bankalarin gücü artacak ve kart sistemini kullanmak zorunda kalmis olacak vatandastan (diger bankalarla kartel olustrurarak) istedigi miktarda kart kullanim bedeli talep edebilecek. Vatandas da baska secenegi olmadigi icin bankanin istedigi bedeli ödemek zorunda kalabilecek. Bankalara bu kadar güc vermek ne kadar mantikli düsünmek lazim
  Bu durum tabii ki 500€’luk kagit paranin gerekli oldugu anlamina gelmiyor

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği