Kaçak gergedan avcısını fil öldürdü, aslanlar yedi

Güney Afrika'daki Kruger Milli Parkı'na gergedan avlamak için izinsiz giren bir kaçak avcı bir fil tarafından öldürüldü. Adamın cesedini aslanlar parçaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta beş yasa dışı gergedan avcısının Güney Afrika’daki Kruger Milli Parkı’na izinsiz girdiği tespit edildi. Bu avcılardan sadece dördü parktan çıkabildi. Beşinci adamı ise bir fil öldürdü ve bir grup aslan yedi.

Parkın yöneticisi Glenn Philips “Kruger Milli Parkı’na yasa dışı bir şekilde ve yürüyerek girmek çok akıllıca değil. Parkta birçok tehlike var ve bu olay bunun örneklerinden biri” şeklinde konuştu.

Ölen adamı kolay bulunsun diye yola taşıdılar

Dört kaçak avcının mahkemeye çıkarılacağı güne kadar gözaltında tutulacağı belirtildi. Yetkililer diğer avcının ölümü ile ilgili soruşturma başlattı. Başkomiser Leonard Hlathi filin saldırdığı adamın anında öldüğünü, diğer avcıların da yoldan geçenlerin fark etmesi için ölen adamın vücudunu yol kenarına taşıdığını söyledi.

Kaçak avcılar ölen adamın ailesini arayıp durumu haber verdiler. Daha sonra ölen avcının ailesi, ülkedeki en geniş vahşi yaşam alanı Skukuza’nın bölge korucusu Don English’e ulaştı. English, aileye adamın cesedine ulaşmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Çarşamba günü hem karadan hem de havadan aramalar yapıldı ancak ceset bulunamadı. Perşembe günü devam eden aramalarda adamın vücudundan kalanlar Crocodile Köprüsü bölgesinde bulundu. Bu bölge geniş bir aslan nüfusuna ev sahipliği yapıyor.

Geriye sadece kafatası ve pantolonu kaldı

Aslanlar adamın vücudundan geriye sadece kafatasını ve pantolonlarını bırakmıştı. Philips arama ekibine, adamın geride kalan ailesine yardımcı oldukları için teşekkür etti ve aileye baş sağlığı diledi. Philips “Ölen adamın ardından yas tutan kızlarını görmek çok üzücü. Üstelik babalarının vücudundan çok az şey geriye kalmış.” dedi.

Diğer kaçak avcıların üzerinde iki adet .375 av tüfeği ve mermiler ele geçirildi. Bu dört kişi ruhsatsız silah ve mermi taşımak, kaçak avlanmak ve mülke tecavüz suçlamalarıyla yargılanacak.

Kaçak avcılık azalıyor

Güney Afrika dünyanın en geniş gergedan nüfusuna sahip. Dünyadaki tüm gergedanların yüzde 80’inin bu ülkede bulunduğu belirtiliyor. Afrika genelinde toplamda 20 bin ila 25 bin civarında gergedan olduğu tahmin ediliyor.

Kaçak avcılık son yıllarda azalmış olsa da geçtiğimiz 10 yıl içinde 8 bin gergedan kaçak avcılar tarafından öldürüldü. 2013-2017 arası en fazla kaçak avcılığın görüldüğü tarihlerdi. Bu yıllarda, Güney Afrika’da her yıl 1000’den fazla gergedan öldürüldü. 2018’de ise toplamda 769 gergedan kaçak avcılar tarafından öldürüldü. Kaçak avlanmaların yarısının Kruger Milli Parkı’nda gerçekleştiği belirtiliyor.

Kaynak: Washington Post

Geçtiğimiz hafta beş yasa dışı gergedan avcısının Güney Afrika'daki Kruger Milli Parkı'na izinsiz girdiği tespit edildi. Bu avcılardan sadece dördü parktan çıkabildi. Beşinci adamı ise bir fil öldürdü ve bir grup aslan yedi. Parkın yöneticisi Glenn Philips "Kruger Milli Parkı'na yasa dışı bir şekilde ve yürüyerek girmek çok akıllıca değil. Parkta birçok tehlike var ve bu olay bunun örneklerinden biri" şeklinde konuştu. Diğer kaçak avcıların üzerinde iki adet .375 av tüfeği ve mermiler ele geçirildi. Bu dört kişi ruhsatsız silah ve mermi taşımak, kaçak avlanmak ve mülke tecavüz suçlamalarıyla yargılanacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği