Jüpiter’in uydusu Europa’da su buharı görüldü

Europa'da keşfedilen su buharı, gezegenin altında yatan olası yaşamı günyüzüne çıkarabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA’daki araştırmacılar Jüpiter‘in buzul kaplı uydusu Europa‘dan uzun süredir su buharı püskürdüğünü keşfetti. Europa, sistemimizde yaşam barındıran ikinci yer olabilir.

Europa’da püsküren su buharı olduğu keşfi yeni olsa da bu sonuca varmayı sağlayan veriler 1997 yılında uydu yüzeyine yakın geçiş yapan NASA’nın Galileo aracına ait. Bu uzay aracından toplanan verileri tekrar inceleyen araştırmacılar, Europa’nın manyetik alanındaki bir değişimin bir gayzerin aktifleşmesini sağlayarak yüzey altındaki denizden su buharı püskürmesine neden olduğunu ortaya çıkardı.

Europa, uzun süredir Dünya dışı yaşamın yeşerebileceği en olası adaylar arasında görülüyor. Uydu geneline yayılan kalın buz katmanının altında karbon temelli yaşamın oluşması için gerekli elementlerin ve radyasyondan korunaklı bir ortamın olduğu düşünülüyor. John Hopkins Üniversitesi‘nden gezegen bilimci Elizabeth Turtle şöyle anlatıyor:

“Europa’nın bizim bildiğimiz şekildeki yaşam için gerekli bileşenleri barındırdığını biliyoruz. Su, enerji ve bir miktar karbon materyali bulunuyor. Ancak Europa’nın yaşanabilir olup olmadığı, cevabını aradığımız en büyük sorulardan biri.”

Bu keşif Europa’da bir yaşamının var olup olmadığı sorusunu cevaplamayı daha da basitleştirebilir. Elizabeth Turtle’a göre bu püskürme sayesinde gönderilen uzay araçlarının uydu yüzeyindeki kalın buz tabakasını delmek gibi zorlu bir uğraşa girmesine gerek kalmayacak. Püskürmeden bir örnek almaları yeterli.

NASA, Europa Clipper uzay aracını 2022’de fırlatmayı planlıyor. O çalışma, Europa’nın buz tabakasının altında neler barındırdığını bize gösterebilir.

Kaynak: Independent

NASA'daki araştırmacılar Jüpiter'in buzul kaplı uydusu Europa'dan uzun süredir su buharı püskürdüğünü keşfetti. Europa, sistemimizdeki yaşamı barındıran ikinci yer olabilir.

Europa'da püsküren su buharı olduğu keşfi yeni olsa da bu sonuca varmayı sağlayan veriler 1997 yılında uydu yüzeyine yakın geçiş yapan NASA'nın Galileo aracına ait. Bu uzay aracından toplanan verileri tekrar inceleyen araştırmacılar, Europa'nın manyetik alanındaki bir değişimin bir gayzerin aktifleşmesini sağlayarak yüzey altındaki denizden su buharı püskürmesine neden olduğunu ortaya çıkardı. Bu keşif, bilim insanlarının Europa'daki yaşamı keşfetmesini kolaylaştırabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği