Joan Cornellá’nın yeni sergisi ‘bildiğiniz gibi’

Günümüzün en karanlık mizah anlayışlarından birine sahip illüstrayonlarını hazırlayan Joan Cornellá, Londra’daki Public Gallery’de yeni bir sergi açtı.

Yayın tarihi:

Kategori:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Joan Cornellá, Londra’daki Public Gallery’de en yeni eserlerini gösterdiği sergisinde, ziyaretçileri “Günümüz yaşamının distopik bir vizyonuna göz atmaya” davet ediyor. Bildiğiniz gibi yani.

I’m Good Thanks (Böyle iyi, sağ ol) adlı sergide dünyaca ünlü sanatçının resimleri galerinin duvarlarını süslerken ortada da Cornellá’nın sıkça kullandığı erkek figürün boynundan asılmış bir heykeli bulunuyor. Heykel bu durumda bile psikopatça bir gülüşle selfie çekmeye çalışıyor. Galeri, sergiyi tanımlarken “Her bir eser günümüz toplumunun kendini kaybetmiş doğasına bir ayna tutuyor; sosyal medyaya ve selfie kültürüne karşı sahip olduğumuz doğal olmayan bağdan, kürtaj, bağımlılık ve cinsiyet konularına kadar her şeyle yüzleşiyor. Hiçbir konu dışarıda kalmıyor.” ifadelerini kullanıyor.

İnsanın gülerken canı sıkılıyor

Adet olduğu üzere Cornellá’nın genellikle oldukça karanlık konulara sahip sanat eserleri, görenlerin bir yandan suçluluk duygusu hissederken bir yandan gülmesine sebep oluyor. Her bir resim başlangıçta sevimli gibi görünüyor ama daha sonra Cornellá o güzel manzarayı modern yaşamı parça parça incelemek için kullanıyor.

I’m Good Thanks’in esprili içeriği üzerine konuşan Cornellá “Bence hepimiz acıya gülüyoruz. Güldüğümüzde birine ya da bir şeye güldüğümüz fikrinden yola çıkmalıyız. Empatiyle ya da değil, daima bir miktar acımasızlık var. Buna rağmen, eğer çizimlerimden birisi gerçek hayatta karşıma çıksaydı asla gülmeyeceğime eminim.” diyor.

I’m Good Thanks, ziyaretçilerin kendilerinden bir parça bulup aslında biraz da kendilerine gülmelerini sağlıyor. Public Gallery’nin yöneticilerinden Harry Dougal “Sergiyi ziyaret eden herkes kendisini Cornellá’nın yeni eserlerinin üç boyutlu ve renkli saldırısına hazırlamalı. Gülmeye, güldüğünüz için kendinizi kötü hissetmeye ve bir duş alma ihtiyacı hissetmeye hazır olun.” diyor.

Sergi 3 Nisan’da açıldı ve 4 Mayıs’a kadar açık olacak. Sergiden bazı örnekleri galeride görebilirsiniz.

Kaynak: It’s Nice That

Günümüzün en karanlık mizah anlayışlarından birine sahip illüstrayonlarını hazırlayan Joan Cornellá, Londra’daki Public Gallery’de yeni bir sergi açtı. I’m Good Thanks (Böyle iyi, sağ ol) adlı sergide dünyaca ünlü sanatçının resimleri galerinin duvarlarını süslerken ortada da Cornellá’nın sıkça kullandığı erkek figürün boynundan asılmış bir heykeli bulunuyor. Heykel bu durumda bile psikopatça bir gülüşle selfie çekmeye çalışıyor. Adet olduğu üzere Cornellá’nın genellikle oldukça karanlık konulara sahip sanat eserleri, görenlerin bir yandan suçluluk duygusu hissederken bir yandan gülmesine sebep oluyor. Her bir resim başlangıçta sevimli gibi görünüyor ama daha sonra Cornellá o güzel manzarayı modern yaşamı parça parça incelemek için kullanıyor.Yorumunuz: