Zeus’un heykeli 3D yazıcıyla geri dönüyor

Antik dünyanın en güçlü tanrılarından biri olan Zeus, Stratasys’in üç boyutlu yazıcılarından biri sayesinde yeniden canlandırılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Milattan önce 5. yüzyılda yapılan ve Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak sayılan Zeus heykeli, Stratasys 3D yazıcısı sayesinde yeniden canlandırılacak. Orijinali esas alınarak yapılan Zeus Heykeli, Atlanta Millenium Gate Museum’daki bir serginin başyapıtı olarak sergilenecek. ‘The Games: Ancient Olympia to Atlanta to Rio’ adlı sergi 20 Ağustos 2016’da açılıp 2 Ocak 2017’ye dek sürecek.

Efsane yeniden doğuyor

Eserin orijinalini temel alan, Kennesaw Devlet Üniversitesi’nden bir grupla çalışan tasarımcılar, eseri, üç boyutlu modelleme yazılımı kullanarak bilgisayar destekli bir yazılıma aktardı. Ekip, heykeli Stratasys’in Fortus 900mc Production 3D yazıcısıyla yazdırdı. Fortus 900mc, küçük büyük fark etmeden bütün parçaların orijinalinde olduğu gibi yazdırılabilmesini sağlıyor. Üstelik ısıtıldığında yumuşamayan, soğutulduğunda ise tekrar sertleşen maddeler sayesinde heykel son derece dayanıklı olacak. Böylece Zeus açık alanda da sergilenebilecek. Eser ilk kez Millenium Gate Museum’da gösterilecek.

Gate Museum’un yöneticisi Jeremy Kobus, “Tarih boyunca, birçok önemli sanat eseri tahrip edilmiş ya da tamamen yok olmuştur. Geçmişte, bir eseri kaybedince geri getirmek mümkün olmuyordu. İşte bu yüzden üç boyutlu yazıcı teknolojisinin gücüne güvenerek yatırım yapıyoruz. Teknoloji ve sanatın bir arada kullanılması ilkesine bağlı kalarak üç boyutlu yazıcıların eğitim aracı olarak kullanılmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Stratasys ve Kennesaw Devlet Üniversitesi eğitimcileriyle beraber amaçladığımız şey, çok az insanın denemeye teşebbüs ettiği şeyleri yaratabilmek.” diyor.

Kaynak: Stratasys

Stratasys’in Fortus 900mc Production 3D modelli yazıcısı sayesinde, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri sayılan Zeus Heykeli yeniden canlandırılacak. Orijinaline sadık kalınarak üretilen heykel ilk kez Millenium Gate Museum’daki “The Games: Ancient Olympia to Atlanta to Rio” adlı sergide gösterilecek. Üstelik heykel ısıya dayanıklı parçalarla üretildiği için dışarıda sergilenebilecek. Müzenin yöneticisi, "Üç boyutlu yazıcı teknolojisinin iyi bir eğitim aracı olarak kullanılabileceğinin farkındayız ve daha iyi şeyler yapmak için çalışıyoruz." dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği