Biyo-dijital heykeller

ecoLogicStudio ve araştırma ortakları Urban Morphogenesis Lab tarafından oluşturulan heykeller canlı yaşam ile dijital tasarımı bir arada sergiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ecoLogicStudio ve araştırma ortakları Urban Morphogenesis Lab, Paris’te Centre Pompidou’daki La Fabrique du Vivant (Canlıların Kumaşı) adlı sergide heykellerini sergiliyor. H.O.R.T.U.S XL astaxanthin.g ve XenoDerma adı verilen eserler, Mutations-Créations adlı serinin birer parçası olarak 20 Şubat – 15 Nisan 2019 arasında sergilenecek.

ecoLogicStudio’nun hazırladığı H.O.R.T.U.S. XL astaxanthin.g’de dijital bir algoritma, mercan morfolojisinden esinlenerek bir taban katmanının büyümesini taklit ediyor. Bu fikir, 400 mikronluk katmanlar yazdırabilen 3D yazıcılarla hayata geçirildi. İç kısımdaki 46 mm’lik üçgen üniteler yapıyı desteklerken 18,5 cm’lik altıgen bloklar da dış yüzeyi oluşturdu. Fotosentez yapabilen siyanobakteriler her bir üçgen hücrenin (biyo-piksel) içine bir biyojel üzerinde yerleştirildi. Böylece sistemin biyolojik zeka birimleri oluşturuldu. Fotosentezle çalışan metabolizmaları radyasyonu oksijene ve canlı kütleye dönüştürüyor.

Eşit yüzeylerin artan radyasyon miktarına göre, fotosentez yapabilen organizmaların en uygun şekilde düzenlenmesi için her bir biyo-pikselin yoğunluk değeri dijital olarak hesaplanıyor. Dünya üzerindeki en eski organizmalardan biri olan siyanobakterilerin eşsiz biyolojik zekası, yeni bir biyo-dijital mimari formunun bir parçası olarak bir araya getirildi.

Örümcek zihnine teknolojik müdahale

Urban Morphogenesis’in ürettiği XenoDerma’da ise örümcek ağlarının morfogenezi, algoritmalarca tasarlanmış ve 3D yazdırılmış insan yapımı uzamsal iskeleler ile bölünüyor. Örümceklerin (bu örnekte Asya kahverengi tarantulası) zihni tamamen vücutlarının içinde kalmıyor. Ağları örümceklerin uzamsal düşüncesinin bir kısmını oluşturuyor. Ağlardan gelen bilgiler örümceklerin bilişsel sisteminin bir parçası oluyor.

Örümceklerin davranışı ve ipek üretimi XenoDerma’da tasarım ve 3D yazdırılmış alt yapı ile ve bunların geometrik özellikleri ile yeniden programlandı. Sonuçlar üretken bir bilinmezliği araştırıyor. İpeksi morfolojilerin yabancı güzelliğini ortaya çıkarırken biyolojik, teknolojik ve dijital alanların kesişiminde yer alan bir zekayı gözler önüne seriyor.

Kaynak: Design Boom

ecoLogicStudio ve araştırma ortakları Urban Morphogenesis Lab tarafından oluşturulan heykeller canlı yaşam ile dijital tasarımı bir arada sergiliyor. Eserlerden H.O.R.T.U.S. XL astaxanthin.g, dünyanın en eski canlı organizmalarından siyanobakterileri kullanırken, diğer eser XenoDerma'da örümcek ağlarının üretimine teknolojik bir yapı ile müdahale ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği