Ölünce gömülmek istemeyen bedenler için alternatifler

Chris McGrath/Getty Images
Öldükten sonra gömülmeyi tercih etmeyenler için konusunda uzman şirketler oldukça ilginç alternatiflere sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gelecekte uçan otomobillere binebilir, Mars’ta yaşamaya başlayabilir veya bazı soyu tükenmiş canlıları görme imkanına erişebiliriz. Bunların hepsi kulağa hoş geliyor olsa da, muhtemelen değişmeyecek olan bir şey var: Ölüm.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kremasyonu tercih eden insanların oranı diğer tüm seçenekleri geçmiş durumda. Bazı şirketler gömülmek istemeyen insanlar için çok daha farklı cenaze törenleri ve fütüristik mezarlıklar tasarlıyor. İşte gelecekte insanların tercih edebileceği ilginç alternatifler:

Kalıntıları uzaya göndermek

Amerikalı şirket Mesoloft geleneksel yöntemlerin ve uzayın sınırlarını zorluyor. Arduino‘dan güç alan bir robotik sisteme bağlı balonlarla küllerinizi 24 bin metre yüksekliğe çıkarıyor ve salıyor. Aynı zamanda balonun etrafındaki kameralarla hem YouTube üzerinden canlı yayın aracılığıyla izlenmenizi hem de bunu 2 dakikalık özel bir video haline getirerek saklanmasını sağlıyor.

Şirketin Operasyon Şefi Alex Clements Popular Science’a verdiği demeçte şunu söylüyor;

“İnsanların tahta bir kutunun içinde gömülmekten sıkıldıklarını düşünüyorum.”

Fütüristik Budist tapınağında sonsuzluğa uğurlanmak

Japonya’da ölmek oldukça pahalı. Geleneksel cenaze törenleri on binlerce Dolar tutuyor. Tokyo’daki Koukokuji Budist Tapınağı ise hem fütüristik iç mimarisi hem de 6 bin Dolar’lık -diğer törenlere kıyasla- uygun fiyatıyla dikkat çekiyor.

Koukokuji Tapınağı‘nda 2 binden fazla ışıklı Buda heykeli bulunuyor. Bu heykellerin her birisinin arkasında ise insanların küllerini koyabilecekleri bir dolap var. Akıllı kart sistemiyle ziyaretçiler hayata veda etmiş yakınlarının bilgilerini saklayabiliyor. Bununla birlikte kendilerine ayrılmış heykelin istedikleri renkte yanmasını sağlayabiliyorlar.

Tabii bir de isterseniz SoftBank Robotics tarafından geliştirilen insansı robot Pepper’ı kiralayıp töreninizde dua okumasını sağlayabilirsiniz.

Kalıntıları elmasa dönüştürmek

Elmaslar her zaman iyi bir kaynaktan gelmiyor. İstatistiklere göre her dört elmastan biri kanlı elmas. Savaş ortamlarında çıkarılmış ve bir silahlı örgütün finanse edilmesi için kullanılmış elmaslara bu ad veriliyor. Ancak alternatifler de mevcut. Örneğin Mozanit sentetik olarak oluşturulmuş bir elmas ve gerçeği kadar iyi parlayabiliyor.

LifeGem adlı şirket isterseniz kalıntılarınızı birer elmasa dönüştürüyor. Bunu gerçekleştirebilmek için 6 tonluk endüstriyel bir makineyle kalıntılarınızı presliyor ve ortaya çıkan elması isteğinize göre şekillendiriyor.

Mercan kayalığı olarak yaşamak

Öldükten sonra kalıntılarınızın denizin altındaki canlılara yaşam kaynağı olmasını ister misiniz?

Eternal Reefs adlı şirket, kalıntılarınızı betonla birleştirerek küçük bir mercan topu oluşturuyor. Daha sonra bunu denize bırakarak, yalnızca belli habitatlarda yaşayabilen deniz canlılarına bir ev oluyor.

Cesedinizi mantarlara emanet etmek

Görsel olarak hoş bir görüntü sunmasa da, çürüyen bir beden doğa için oldukça yararlı.

Ceoio şirketinin kurucusu Jae Rhim Lee de bu düşünceden yola çıkarak doğada kolay çözünmeyecek giysiler, tabutlar ve ölü bedenlere pompalanan kimyasalları kullanmaktansa doğaya yararlı bir giysi geliştirdiğini belirtiyor. Bu giysi, saçınızı, tırnaklarınızı ve derinizi hızlıca yemek üzere üretilmiş mantarlardan oluşuyor.

2011 yılında verdiği TED konuşmasında Jae Rhim Lee şunu söylüyor:

“Doğaya bağlı olduğumuzu anladığınız zaman, türümüzün yaşamasının gezegenimizin yaşamasına bağlı olduğunu görüyorsunuz.”

Yüzen bir adaya gömülmek

Şehrin dışındaki bir mezarlığa gömülmeyi sıkıcı bulanlar, Hong Kong’a taşınıp sırf ölüler için inşa edilecek olan yüzen mezarlığa gömülmeyi tercih ediyor.

Hong Kong dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi. Kilometrekarede 7 bin insan yaşıyor. Bu da birçok problemin yanı sıra ölen insanların nereye gömüleceği sorusunu doğuruyor. Şehir bu yüzden 1960’lardan itibaren insanları ölüleri yakmaya doğru teşvik etmiş. Şimdi kremasyon oranı yaklaşık yüzde 90.

BREAD Studio şirketi tarafından geliştirilen yüzen mezarlık projesi de yer sorununa yeni bir çözüm sunmak istiyor. Tamamlandığında 370 bin kişinin mezarını barındırabileceği belirtiliyor.

Yapay zeka ile tekrar dirilmek

Fenix Begravning gibi bazı cenaze şirketleri ise bedenle fazla uğraşmıyor. Asıl önemsedikleri ölen kişinin iyi bir kopyasını çıkarmak. Şu an için bilinç transferi hala bilim kurgu ürünü olsa da yapay zeka algoritmaları ile kişiyi en iyi temsil edebilecek bir dijital benlik oluşturulabilir.

Bunu gerçekleştirmek için bir yapay zeka algoritması kişinin sosyal medya hesaplarından e-postalarına kadar tüm bilgilerini tarıyor. Sonucunda da öldükten sonra yakınlarınızın konuşabileceği bir yapay kişilik oluşturuluyor.

Hayatını kaybeden bir yakınınızın yapay kişiliğiyle konuşmanın nasıl bir şey olacağını hayal ediyorsanız sizi Black Mirror‘ın tam olarak bu konuyu işlediği bölümü izlemeye davet edelim.

Kaynak: Futurism

Gelecekte uçan otomobillere binebilir, Mars'ta yaşamaya başlayabilir veya bazı soyu tükenmiş canlıları görme imkanına erişebiliriz. Bunların hepsi kulağa hoş geliyor olsa da, muhtemelen değişmeyecek olan bir şey var: Ölüm.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kremasyonu tercih eden insanların oranı diğer tüm seçenekleri geçmiş durumda. Bazı şirketler gömülmek istemeyen insanlar için çok daha farklı cenaze törenleri ve fütüristik mezarlıklar tasarlıyor. İşte gelecekte insanların tercih edebileceği ilginç alternatifler:

2 Yorum

  • Benim favorilerim; uzay, (ki ben de 10 yıl önce uzaya gönderilecek bir roketle tabutumun uzaya salıverilmesini düşünmüştüm) elmas ve yapay zeka ile tekrar dirilmek.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği