Jeff Bezos’un 10 bin yıllık saatinin yapımına başlandı

Zamanı saat ya da dakika bazında değil, yıllar ve yüzyıllar bazında ölçecek 10 bin yıllık saatin yapımına başlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eylemlerimiz torunlarımızın hayatını nasıl etkileyecek? Peki torunlarımızın torunlarının hayatını? Ya da onların torunlarının torunlarının hayatını? Long Now adlı kâr amacı gütmeyen girişimin oluşturmaya çalıştığı uzun zamanlı düşünce sistemi tam olarak bu. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da bu organizasyona katkıda bulunmak amacıyla, 10 bin yıllık bir saat inşa etmeye başladığını açıkladı.

10 bin yıllık saat, zamanı saat ya da dakika bazında değil, yıllar ve yüzyıllar bazında ölçecek. Saatin bir kolu, her yıl bir kez hareket edecek. Yüzyılları ölçen kolunun hareket ettiğini ise muhtemelen aramızdan kimse görmeyecek. Her bin yılda bir ise bir guguk kuşu çıkıp ötecek. (Eğer saat gerçekten 3018 yılına kadar dayanırsa, o zamanın insanları için bu saatin guguk kuşunu görmek oldukça ilginç bir deneyim olacak). Bu saati yapmanın amacı ise insanlara, aldıkları kararların yarattığı büyük etkiler hakkında bir fikir vermek ve eylemlerinin uzun süreli etkilerini de düşünmelerini sağlamak.

Bezos’un tweet’ine göre saat gün ve gece arasındaki sıcaklık farkları ile üretilen enerjiyi kullanacak ve güneşin tam tepede olduğu saate göre senkronize edilecek. Ekip, saat için yaklaşık 150 metrelik dikey bir şaftı zemine yerleştirdi. Bezos’un tweet’inde çalışmanın geldiği aşamayı gösteren bir videoyu görmek mümkün. Saat Bezos’un Texas’taki bir arsasına kuruluyor.

Kaynak: Engadget

İnsanlara, aldıkları kararların yarattığı büyük etkiler hakkında fikir vermek ve eylemlerinin uzun süreli etkilerini de düşünmelerini sağlamak için ilginç bir adım atıldı. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 10 bin yıllık bir saat inşa etmeye başladığını açıkladı. 10 bin yıllık saat, zamanı saat ya da dakika bazında değil, yıllar ve yüzyıllar bazında ölçecek. Saatin bir kolu, her yıl bir kez hareket edecek. Yüzyılları ölçen kolunun hareket ettiğini ise muhtemelen aramızdan kimse görmeyecek. Her bin yılda bir ise bir guguk kuşu çıkıp ötecek. Bezos’un attığı bir tweet'e göre saat gün ve gece arasındaki sıcaklık farkları ile üretilen enerjiyi kullanacak ve güneşin tam tepede olduğu saate göre senkronize edilecek.

1 Yorum

  • insanların artık daha uzun vadeli düşünmeye başlaması lazım çünkü bu saat projesinde geleceği hedeflemektedir

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği