Dünyanın en yaşlı insanı 145 yaşında

1870 yılında doğduğunu söyleyen Endonezya'lı Mbah Gotho'nun iddiası yetkililer tarafından doğrulandı. Bu hesaba göre Gotho kaydedilmiş en yaşlı insan.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mbah Gotho adlı Endonezyalı bir adamın 2014’te aldığı kimlik kartında doğum yılı olarak 1870 yazılı. Bir süredir bu bilginin doğruluğunu araştıran yetkililer, geçtiğimiz günlerde Gotho’nun doğum tarihini doğruladıklarını belirtti. Buna göre dünyanın şimdiye kadar kaydedilmiş en yaşlı insanı olan Gotho Aralık ayında 146 yaşına girecek.

Eğer bağımsız kaynaklar tarafından da Gotho’nun doğum tarihi doğrulanırsa bu durum yeni rekor olarak kayıtlara geçecek.

106830529_Pic_shows_The_old_man_-_Mbah_Gotho_145__An_Indonesian_man_who_has_emerged_from_obscurity_t-large_trans++H71L7x90HwQPM1sD1QdSakv4adYu1PKtUsAoSrOux6Q

“Artık ölmek istiyorum”

Ancak uzun ömür yaşlı adam için çok da arzulanan bir durum değil. Gözleri çok bozulduğu için artık televizyon izleyemeyen adam tüm gününü radyo dinleyerek geçiriyor. Vücudundaki rahatsızlıklar sebebiyle de kendi başına yürüyemiyor ya da banyo yapamıyor.

“Tüm torunlarım kendi ayaklarının üzerinde duruyor. Artık ölmek istiyorum.” diyen Gotho, bundan 24 yıl önce, 122 yaşındayken satın aldığı mezarına gömüleceği günü bekliyor. [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]10 kardeş, 4 eş ve tüm çocuklarının ölümüne şahit olan 145 yaşındaki adamın yaşayan en yakın akrabası torunları[/inlinetweet]. Ayrıca torunlarının çocukları ve torunlarının torunları da yaşlı adamın hayatta kalan diğer akrabaları.

“Uzun yaşamın sırrı sabır”

Son üç aydır kendi yemeğini yiyemez hale gelen Gotho, uzun yaşamının sırrı sorulduğunda formülün sadece sabretmek olduğunu söylüyor. Bilim adamlarına göre ise yaşlı adamın metabolizması, tükettiği gıdalar ve yaşam tarzı uzun ömrünün sebepleri olabilir.

Şimdiye kadar yaşamış en yaşlı insan rekoru şu anda Jeanne Calment adlı bir Fransız kadına ait. Calment 122 yaşına kadar yaşamıştı. Bağımsız kaynaklar eğer Gotho’nun yaşını doğrularsa yeni rekor Endonezya’ya geçecek.

Kaynak: The Telegraph

Endonezya'da 1870'te doğduğu iddia edilen Mbah Gotho adlı adamın geçmişini araştıran yetkililer bu iddianın doğru olduğunu söyledi. Henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmayan bu bilgiye göre Gotho, şimdiye dek kaydedilmiş en yaşlı insan olan Fransız Jeanne Calment'ten 23 yaş daha büyük. Son üç aydır bakıma muhtaç şekilde yaşayan Gotho'nun, rekoru daha fazla geliştirme imkanı bulunuyor ancak yaşlı adam artık ölmek ve çocuklarının yanına gömülmek istediğini söylüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği