Japonya emeklilik yaşını yükseltmek istiyor

Modern tıp sayesinde uzayan insan ömrü yaşlı nüfusun artmasına sebep olunca Japonya 'yaşlı' kelimesini yeniden tanımlamaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Modern yaşam sağlıksız çevre, yaşam tarzı ve gıdalarla insanları sağlığından ederken bir yandan da yeni teknolojiler, ilaçlar ve aşılar sayesinde insanların daha uzun süre yaşamasını sağlıyor. Ancak bu uzun ömür beklenmedik sonuçlar doğuruyor.

Yeni nesiller eskisi kadar fazla çocuk sahibi olmayınca, yaşlılar da eskiye göre daha uzun süre yaşayınca, pek çok ülkede yaşlı nüfusun oranı gitgide artmaya başladı. Japonya bu durumla karşı karşıya kalan ülkelerden birisi. Ülkede geçmişte 65 yaşın üzerindeki kişiler yaşlı sayılıyor ve emekli oluyordu. Ancak günümüzde bu rakamın 75’e çıkarılması tartışılıyor.

‘Mezarda emeklilik’

Bir dönem ülkemizde ‘mezarda emeklilik‘ olarak adlandırılan ve ciddi bir muhalefetle karşılaşan emeklilik yaşını artırma yöntemi, yakın dönemde diğer pek çok ülkenin de gündemine gelebilir. Çünkü birçok ‘yaşlı’ vatandaş, emeklilik yaşını doldurduktan sonra da çalışmaya devam etmeyi düşünüyor. Japonya’da 60 yaşın üzerindeki çalışanlara bu soru yöneltildiğinde yüzde 70’lik bir kesim, 65 yaşından sonra da çalışmaya devam etmek istediğini belirtti.

Ülkede 65 yaşın üzerinde olmasına rağmen çalışanlar, ülkedeki iş gücünün yüzde 11’den fazlasını oluşturuyor. Bu rakamlar, 65 yaşın artık ‘çalışamayacak kadar yaşlı’ şeklinde sınıflandırılmasının doğru olmadığını gösteriyor.

2015 yılının rakamlarına göre Japonya’da 65 yaşın üzerindeki vatandaşlar, toplam nüfusun dörtte birinden fazlasını oluşturuyor. Bu oranın 2035’te yüzde 33’e 2060’ta ise yüzde 40’a ulaşması bekleniyor. Nüfusun yüzde 40’ının çalışmaması ve devletten emekli maaşı alması, ülke ekonomisinin de ciddi şekilde zarar görmesine sebep olabilir.

Düzenlemeler gerekli

Elbette emeklilik yaşının artırılması şimdilik sadece bir öneri. Bu konu hakkında ciddi araştırmalar yapılması ve emeklilik şartlarının düzenlenmesi gerekiyor. Toplumun önemli bir kesimi 65 yaşına geldiğinde çalışabilecek durumda olsa bile, o yaşta çalışamayacak olan kişilerin de devlet korumasına alınması gerekiyor.

Bu tarz düzenlemelerin er ya da geç hayatımıza gireceğini öngörmek yanlış olmaz. Dünyanın en uzun yaşayan toplumlarından birisi olarak Japonya’nın bu alanda öncülük etmesi de şaşırtıcı değil.

Kaynak: Futurism

Japonya'da emeklilik yaşı şu anda 65. Ancak ülkede 65 yaşın üzerindekilerin oranı yüzde 25'in üzerine çıkınca 'yaşlı' olarak tanımlanan vatandaşların durumu yeniden değerlendirmeye alındı. Ülkede yaşlılık sınırının 75'e çıkarılması tartışılıyor. 65 yaş üstü çalışanların ülkedeki iş gücünün yüzde 11'ini oluşturduğu düşünüldüğünde artık bu yaşta emekli olmanın gerekli olmadığı ifade ediliyor. Modern tıbbın sunduğu imkanlar sayesinde uzayan insan ömrü, yakın gelecekte diğer devletleri de bu tarz tartışmalar yapmaya itecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği