Yaşlanmayı engellemek artık mümkün

ABD’nin Buffalo Üniversitesi’nden araştırmacılar, kök hücrelerin vücuttaki yaşlanma etkilerini durdurmasını sağlayacak bir yöntem keşfetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD / Buffalo Üniversitesi bir embriyonik kök hücre geniyle kemiklerin güçsüzleşmesi, damar tıkanıklığı ve diğer yaşlılık belirtilerini önlemeyi başardı. Nanog adı verilen gen, erken yaşlanma problemleri ile mücadele için umut vaat ediyor.

Buffalo Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler bölümü profesörü Stelios T. Andreadis “Nanog üzerine yaptığımız araştırma, yaşlanma sürecini ve bu sürecin nasıl geri çevrilebileceğini anlamamıza yardımcı oluyor” diye konuştu.

Yetişkin kök hücreleri yaşlanma ile savaşıyor

Yaşlanma ile mücadele için insan vücudunda organları yeniden oluşturabilen özelleşmemiş hücreler bulunuyor. Yetişkin kök hücresi adı verilen bu hücreler vücuttaki her dokuda bulunuyor ve ihtiyaç duyulduğunda hızla müdahale ediyor.

Ancak insanlar yaşlandıkça daha az kök hücre işini düzgün bir şekilde yapabilir hale geliyor. Bu da yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Yetişkin kök hücreleri üzerindeki yaşlanma etkilerini ortadan kaldırabilmek, bu problemin de üstesinden gelmek anlamına gelebilir.

“Yaşlanmayı tersine çevirebiliyor”

Andreadis “Nanog sadece yaşlanmayı geciktirmekle kalmıyor, bazı durumlarda yaşlanmayı tersine bile çevirebiliyor.” diyor. Bu çalışmada yaşlı donörlerden alınan, laboratuvarda yetiştirilen ve Hutchinson-Gilford erken yaşlanma sendromu bulunan hastalardan alınan hücrelerde, yenileme işleminin başarıyla gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Buna ek olarak Nanog’un benzer sonuçları iskelet, kalp ve diğer kas tiplerinde de verebileceğine dair sonuçlar elde edildi. Araştırmacılar şu anda Nanog’un etkisini gösterebilecek ya da onun yerini alabilecek ilaçları belirlemek için çalışıyor. Böylece yaşlanma etkilerinin vücut içinde de ortadan kaldırılabilmesine çalışılacak.

Kaynak: Futurity

ABD’de Buffalo Üniversitesi’nde yapılan bir dizi araştırmada, bir embriyonik kök hücre geni, kemiklerin güçsüzleşmesi, damar tıkanıklığı ve diğer yaşlılık belirtilerini önleme konusunda kilit rol oynayan hücresel işlemleri başlatmada başarılı oldu. Nanog adı verilen gen, erken yaşlanma problemleri ile mücadele için umut vaat ediyor. Araştırmayı yürüten Prof. Stelios T. Andreadis kullanılan yöntemin bazı durumlarda yaşlanma etkilerini tersine de çevirebildiğini belirtti.2 yanıt

Yorumunuz: