Yaşlanma sebepleri ve önleme yolları

Cell dergisinde geçtiğimiz haftalarda yayınlanan makale, yaşlanmanın sebepleri ve önlemek için yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiler içeriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanların neden yaşlandığı ve zamanın bünyemize neden olumsuz etkileri olduğu ile ilgili detaylı araştırmalar yeni yeni yapılmaya başlanıyor. Bu araştırmalardan elde edilen verileri tek bir yazıda toplayan araştırmacılar, bu yazıyı geçtiğimiz haftalarda Cell dergisinde yayınladı.

Yaşlanmanın sebebi metabolizmanın yavaşlaması

Araştırmacılara göre insan vücudunun zamanla [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]yaşlanmasının temel sebebi, metabolizmanın daha etkisiz çalışması[/inlinetweet]. Bu durum vücudun eksiklerini karşılama ve sorunlu noktaları düzeltme yeteneğinin azalmasına neden oluyor. Kendini yeterince hızlı yenileyemeyen vücut, zaman içinde yaşanan stresin de etkisiyle etkinliğini kaybetmeye başlıyor.

Yaşlanmak metabolizmayla alakalı olduğu için, vücudunuzda yakıt olarak ne kullandığınız da oldukça önemli. Yani sağlıklı beslenmek, yaşlanmayı önlemenin en etkili yollarından birisi. Araştırmacılar bu konuda Akdeniz diyetinin en doğru tercih olacağını söylüyor. Uygarlığın binlerce yıl boyunca Akdeniz çevresinde geliştiğini göz önünde bulundurduğumuzda bu durum çok da şaşırtıcı değil.

“Akdenizli gibi beslenin”

Akdeniz diyeti zeytinyağı, taze sebze, tam tahıl, kabuklu yemiş ve balık gibi gıdaları içeriyor. Kırmızı et ve şeker tüketimini ise mümkün oldukça azaltmak gerekiyor.

Türkiye’de bu beslenme tarzı özellikle Ege şehirlerinde görülüyor. Zaten ortalama yaşam süresi en yüksek olan ilçemiz olan Nazilli de bu bölgede yer alıyor. Benzer bir şekilde balık ve fındık tüketiminin fazla olduğu Karadeniz illerinde de ortalama yaşam süresi diğer bölgelere göre daha fazla.

Uzmanlar ayrıca vücuda ihtiyaçtan fazla kalori almanın da vücudu gereksiz yere yıprattığına dikkat çekiyor. Hatta gün içinde acıktığınızda bir kaç saat aç durmak vücudun zindeliğini koruyan bir uygulama. Son olarak, tahmin edileceği gibi, düzenli olarak hareket etmek, spor yapmak vücudun genç kalması için gerekli.

Burada yaşıyormuş gibi yiyin.
Burada yaşıyormuş gibi hayal edin ve ona göre beslenin!

Bu alanda edindiğimiz bilgiler halen yeterli değil. Sahip olduğumuz bilgilerin çoğu sinekler, kurtçuklar ve fareler üzerinde gerçekleştirilen deneylerden elde edilmiş durumda. Bu alanda, insanlar üzerinde daha fazla araştırmanın yapılması gerekiyor. Ancak, doğal olmayan yollarla elde edilen besinler tüketerek vücudumuza zarar verdiğimiz yapılan her çalışmada tekrar tekrar kanıtlanmış bir durum.

Kaynak: Business Insider

Yaşlanma konusunda bugüne dek yapılmış araştırmaları bir araya getiren araştırmacılar insan ömrünü uzatmak için yapılması gerekenleri sıraladı. Cell dergisinde yayınlanan makaleye göre yaşlanmanın temel sebebi metabolizmanın düzgün çalışmamaya başlaması. Bunu engellemek için ise bir Akdenizli gibi zeytinyağlı, tam tahıllı, taze sebzeli ve balıklı bir diyet uygulamak gerekiyor. Kırmızı etten ve şekerden uzak durmak, gereğinden fazla kalori tüketmemek tavsiye ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği