Oruç tutmak ömrü uzatıyor

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, orucun ömrü uzattığını, yaşlanmayı yavaşlattığını ve sağlığı iyileştirdiğini ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, hücrelerimizdeki mitokondriyal ağlarda değişikliğe sebep olan orucun ömrü uzattığını, yaşlanmayı yavaşlattığını ve sağlığı iyileştirdiğini ortaya koydu. Çalışmanın yazarlarından William Mair, “Daha önceki araştırmalar oruç tutmanın yaşlanmayı yavaşlattığını ortaya koyduysa da buna sebep olan biyolojik durumu yeni yeni anlıyoruz.” diyor.

Mitokondri, hücrelerimizin içindeki küçük enerji santrallerine benzetilebilir. Geçtiğimiz yıl Newcastle Üniversitesi’nden bir ekip, hücrelerin yaşlanmasında mitokondrinin büyük rol oynadığını ortaya koymuştu. Harvard’da yapılan yeni araştırma ise, mitokondriyal ağların değişiminin ömrü nasıl uzatabileceğini ve orucun mitokondriyal ağları daha ‘genç’ tutulacak şekilde yönlendirdiğini gösteriyor.

Yaşam süresini araştırmak için ömürleri sadece iki hafta olan yuvarlak solucanlar kullanılarak deney yapıldı. Sonuç olarak, sınırlı diyetin mitokondriyal ağlardaki homeostazı (hücrenin kendi metabolizmasını koruma eğilimi) arttırdığı ve bunun sağlıklı bir durum olduğu anlaşıldı. Deneyde, beslenmesine yapılan müdahale ile mitokondriyal ağlarındaki homeostazı korunan solucanın ömrü uzatıldı.

“Yaşla gelen hastalıklar için tedaviler bulunabilir”

Ayrıca araştırma, oruç tutmanın yağ metabolizmasındaki önemli bir sürece katkıda bulunduğunu da ortaya koydu. Araştırmacılardan Heather Weir, “Beslenmenin kısıtlanması ya da oruç tutmak gibi durumların sağlıklı yaşlanmaya katkıda bulunduğunu daha önceki araştırmalar ortaya koymuştu. Bu durumun sebeplerini anlamak, tedavi için bu durumdan nasıl faydalanılabileceğini bulmak adına çok önemli. Araştırmamız sayesinde, yaşlanmayla birlikte gelen hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için tedavi yöntemleri üretebiliriz.” dedi. Yapılan araştırma Cell Metabolism adlı dergide yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, orucun ömrü uzattığını, yaşlanmayı yavaşlattığını ve sağlığı iyileştirdiğini ortaya koydu. Yaşam süresini araştırmak için ömürleri sadece iki hafta olan yuvarlak solucanlar kullanılarak deney yapıldı. Sonuç olarak, sınırlı diyetin mitokondriyal ağlardaki homeostazı (hücrenin kendi metabolizmasını koruma eğilimi) arttırdığı ve bunun sağlıklı bir durum olduğu anlaşıldı. ADeneyde, beslenmesine yapılan müdahale ile mitokondriyal ağlarındaki homeostazı korunan solucanın ömrü uzatıldı. Araştırmacılardan Heather Weir, "Beslenmenin kısıtlanması ya da oruç tutmak gibi durumların sağlıklı yaşlanmaya katkıda bulunduğunu daha önceki araştırmalar ortaya koymuştu. Bu durumun sebeplerini anlamak, tedavi için bu durumdan nasıl faydalanılabileceğini bulmak adına çok önemli. Araştırmamız sayesinde, yaşlanmayla birlikte gelen hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için tedavi yöntemleri üretebiliriz." dedi. Yapılan araştırma Cell Metabolism adlı dergide yayımlandı.

2 Yorum

  • Acaba dietary restriction kavrami oruc tutmak kavrami ile karsilaniyor mu? Oruc tutmak dendiginde dinsel bir rituel olan sabah ezaniyla baslayip aksam ezaninda biten ac ve susuz gecen saatlerden soz etmek durumundayiz. Sanki oturmamis bir kavram karsiligi var.

  • Orjinal metinde 1 kez gecen fasting biz muslumanlarin tuttugu oruc mu yoksa perhiz olarak mi kullanilmis. Eger bizim anladigimiz anlaminda oruc ise sanirim musluman aleminin makale paralelinde daga saglikli uzun omurlu bireyler oldugunu cikarabiliriz

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği