Japonya’dan ‘işinde gücünde’ bir robot: HRP-5P

Japon İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nün yayımladığı bir videoda insansı robot HRP-5P, ahşap bir paneli duvara monte ederken görülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas belki çok hızlı koşabiliyor ama Japon robot HRP-5P’yi görse belki onu izleyip biraz zanaat öğrenebilirdi. Japon İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (AIST) tarafından yayımlanan bir videoda HRP-5P ahşap bir duvar panelini alıp duvara monte ederken görülüyor. Videoda robot masanın üzerinde duran panellerden birini kaldırıyor, tamamlanmamış bir duvarın yanına gidiyor, paneli uygun yere yerleştiriyor ve tornavida sistemi yardımıyla yerine sabitliyor.

HRP-5P çok hızlı bir robot değil ve bazen tornavida kullanmada sorun yaşayabiliyor. Yine de kendisine verilen işi tamamlamakta sıkıntı çekmiyor. Robot AIST’in 2010’da ürettiği, içecek doldurabilen HRP-4‘ün bir üst modeli. AIST’in İnsansı Araştırma Grubu, insansı robotları endüstriyelleştirme üzerine çalışıyor.

HRP-5P robotların bazı inşaat işlerini yapabileceği bir geleceğe göz atma fırsatı sunuyor. Ters takla atabilen, kapıları açabilen ve asansör işletebilen robotlardan sonra, insansı robot teknolojisinin bize sunduğu en son ürün bu. Gelecekte robotların başka hangi görevleri üstleneceğini hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: CNET

Japon İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (AIST) tarafından yayımlanan bir videoda, insansı robot HRP-5P ahşap bir duvar panelini alıp duvara monte ederken görülüyor. Videoda robot masanın üzerinde duran panellerden birini kaldırıyor, tamamlanmamış bir duvarın yanına gidiyor, paneli uygun yere yerleştiriyor ve tornavida sistemi yardımıyla yerine sabitliyor. HRP-5P çok hızlı bir robot değil ve bazen tornavida kullanmada sorun yaşayabiliyor. Yine de kendisine verilen işi tamamlamakta sıkıntı çekmiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği