Japonya’da 13 yaşındaki öğrenci zararlı kod paylaştığı için gözaltına alındı

Japon polisi 13 yaşında bir kız öğrenciyi, tarayıcıların açığından faydalanan bir kodu internette paylaştığı için göz altına aldı ve mahkemeye sevk etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon polisi Kariya şehrinden 13 yaşında bir kız öğrenciyi, tarayıcıların açığından faydalanan bir kodu internette paylaştığı için göz altına aldı, sorguladı ve mahkemeye sevk etti. Bu kod kullanıcılar bir linke tıkladığında kapatılamayan bir pencere açan bir şakadan ibaretti. Pencere Edge ve Firefox gibi bazı masaüstü tarayıcılarında kapatılabiliyordu ancak Google Chrome’da ve çoğu mobil tarayıcıda kapatılamıyordu.

Bu açılır pencere (pop-up) internette bazı yerlerde paylaşıldı. Polis gözaltına alınan gencin bu linkin yayılmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Genç kız bu kodu kendisi yazmadı. Bu kod internette geçtiğimiz yıllar içinde farklı forum sayfalarında paylaşılmıştı. Polis ayrıca Yamaguchi şehrinden 47 yaşında bir adamın evini de ikinci bir şüpheli olarak aradı. Bu linki forumlarda paylaşan üç şüpheli daha aranıyor.

Japonya siber suçları çok ciddiye alıyor

Japonya geçmişten beri en hafif siber suçlara karşı bile katı tutumuyla biliniyor. Örneğin Japonya Coinhive adlı, kişinin bilgisayarında izinsiz kripto para üreten yazılımı bir oyunun hile dosyasının içine yerleştiren bir adamı hapse atarak bu sebeple birini hapse atan ilk ülke olmuştu. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Japon yetkililer 24 yaşındaki adama bir yıl hapis cezası verdi. Ceza üç yıl içinde benzer bir suç işlenmemesi koşuluyla ertelendi. Adam bu yazılımı kullanarak sadece 250 Lira kazanmıştı.

2017’nin Eylül ayında da Japon polisi Osaka’da 13 yaşındaki bir genci, mobil cihazların ekranlarını kapatan ve kullanıcının cihazını kullanmasını engelleyen bir virüsü oluşturduğu, reklamını yaptığı ve sattığı gerekçesiyle tutukladı. 2018’in Şubat ayında ise 17 yaşında bir genç kripto para cüzdanlarının şifrelerini çalan bir yazılım geliştirdiği için tutuklanmıştı. Haziran 2017’de de 14 yaşında bir genç fidye virüsü oluşturduğu ve bu kodu internette paylaştığı için tutuklandı. Bu kodu hiçbir saldırıda kullanmayan genç sadece merak ettiği için böyle bir kod oluşturduğunu söyledi.

Kaynak: ZDNet

Japon polisi Kariya şehrinden 13 yaşında bir kız öğrenciyi, tarayıcıların açığından faydalanan bir kodu internette paylaştığı için göz altına aldı, sorguladı ve mahkemeye sevk etti. Bu kod kullanıcılar bir linke tıkladığında kapatılamayan bir pencere açan bir şakadan ibaretti. Pencere Edge ve Firefox gibi bazı masaüstü tarayıcılarında kapatılabiliyordu ancak Google Chrome'da ve çoğu mobil tarayıcıda kapatılamıyordu. Japonya geçmişten beri en hafif siber suçlara karşı bile katı tutumuyla biliniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği