Japonya ile İsrail arasında ayakkabılı tatlı krizi

Resmi bir yemek sırasında Japonya Başbakanına ayakkabının içinde sunulan tatlı diplomatları kızdırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve eşi Sara Netanyahu’nun Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile eşi Akie Abe için verdiği resmi yemek, ayakkabının içinde servis edilen çikolatalı tatlıyla sona erdi.

Bu sıra dışı sunumun ardındaki isim, Bay ve Bayan Netanyahu’nun özel aşçısı olan ünlü şef Segev Moshe idi. Şefin ilginç sunumunu Instagram’da paylaşmasının ardından hakaret ve kınama mesajları yağdı. Yorum yapan bazı Instagram kullanıcıları, ayakkabının Japon kültüründe özellikle çirkin bir şey olarak görüldüğünü dile getirdi. Kimileri ise bir yemek masasında ayakkabının içinden tatlı yeme fikrinin insanı iğrendirmesi için Japon olmaya gerek olmadığını belirtti. Bir diğer kullanıcı ise “Bu diplomatik düzeyde bir gaftır! Ne yani Japonya’ya dönünce etraflarındakilere “İsrail’de ayakkabının içinden tatlı yedik, harikaydı!” diyeceklerini mi düşündünüz?” şeklinde ifadelere yer verdi.

“Bir Yahudi’ye domuz sunmaktan farkı yok”

Başbakan Abe’nin bu hareketten kişisel olarak bir rahatsızlık duyup duymadığı bilinmiyor ancak hem İsrailli hem Japon diplomatlar onun adına alınmış durumda. Zira İsrail’in kıdemli yetkililerinden biri “Bu son derece aptalca ve vurdumduymaz bir karardı. Japon kültüründe bir ayakkabıdan daha utanç verici bir şey yoktur. Japonlar evlerine ayakkabıyla girmedikleri gibi ofislerinde de ayakkabı göremezsiniz. Bu bir Yahudi’ye domuz şeklindeki bir tabakta çikolata ikram etmekle eş değer.” şeklinde konuştu.

Segev adına konuşan bir sözcü, onu “olağanüstü yemek tecrübeleri sunan yaratıcı bir şef” şeklinde niteleyen bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklama şu şekildeydi: “Tatlının içinde altın ve beyaz çikolatadan yapılan pralinler, Japonya Başbakanına jest olması açısından da deniz yosunu vardı. Tatlı, dünyanın en önemli müzelerinde sergilenen uluslararası sanatçı Tom Dixon’ın yaptığı bir heykelin içinde sunuldu. Bu gerçek bir ayakkabı değil, ayakkabı şeklindeki metal bir dökümdü. İki başbakan ve eşleri de yemekten ve tatlıdan gayet hoşnuttu. Şefi alkışlayarak tebrik ettiler.”

Kaynak: Calcalis Tech

İsrail Başbakanı ve eşinin özel şefi Segev Moshe, Japonya Başbakanı ve eşi için verilen yemekte sıra dışı bir tatlı sunumu yaptı. Yemeğin sonunda ayakkabı şeklindeki bir heykelin içinde çikolatalı bir tatlı ikram edildi. Bu ilginç sunumun Japonya Başbakanını kızdırıp kızdırmadığı bilinmiyor ancak çok sayıda Instagram kullanıcısı, Japon ve İsrailli diplomat konuya tepkilerini dile getirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği