İstanbul Havalimanı’nın hissedarları hisselerini satmak istiyor

Geçtiğimiz sene sonunda açılan ancak kullanılmaya Nisan ayında başlanan İstanbul Havalimanı’nın bazı hissedarları hisselerini satışa çıkardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bloomberg’in haberine göre İstanbul Havaalanı’nın hissedarlarından bir kısmı toplu olarak, havalanındaki 11 milyar dolarlık hub’daki (bazı büyük havaalanlarının merkez görevi yaptıkları ve uçakların çevredeki havaalanlarına oralardan havalandıkları hava trafiği düzenleme sistemi) hisselerini satması için finansal danışmanlık servisi Lazard Ltd’i kiraladı. ABD merkezli şirket şu anda İGA konsorsiyumunun bazı üyeleri ile havalimanının değeri üzerinde çalışıyor ve kimlikleri henüz gizli tutulan potansiyel alıcılarla görüşüyor.

IGA’nın borcu kafaları karıştırıyor

Bloomberg’in görüştüğü iki kaynak, potansiyel alıcılar arasında Vinci SA, Aeroports de Paris ve onun Türkiye idari birimi TAV Havaliamanları Holding AŞ ve Ferrovial SA gibi firmaların bulunduğunu söyledi. Ancak İGA’nın 5,7 milyar Euro’luk borcu nedeniyle bu isimlerin satışı nihayete erdirmekten kaçınabileceğini de gündemde. Bu borç miktarı şu anda Türkiye’deki en büyük şirket borcu.

Havalimanının işletmesini 25 yıllık kiralayan İGA şirketi, ihale şartnamesindeki yolcu garantisi çerçevesinde, havayolu şirketlerinden yolcu başına ücret alıyor. Yeterli sayıda yolcunun havalimanını kullanmaması halinde ise açıkta kalan tutarın İGA’ya devletin cebinden ödenmesi öngörülüyor.

Kaynak: Bloomberg

Bloomberg'in haberine göre İstanbul Havalimanı'nda hissesi bulunan bazı şirketler, ABD'li Lazard Ltd. ile anlaşarak hisselerini satmak için girişimlere başladı. İsmini açıklamak istemeyen kişilere dayandırılan habere göre ABD'li yatırım bankası Lazard, havalimanını işleten IGA konsorsiyumunun bazı üyeleri ile görüşerek hisselerin değerini belirlemeye çalışıyor. Potansiyel alıcılar arasında Vinci SA, Aeroports de Paris ve bu şirketin Türkiye birimi TAV Havalimanlari Holding AŞ ve Ferrovial SA'nın bulunduğu belirtiliyor. IGA 6,4 milyar Dolar ile şu anda Türkiye'nin en büyük kurumsal borç miktarına sahip. Konsorsiyum havalimanını 25 yıl boyunca işletmek için toplamda 22,1 milyar Dolar ödeyecek. Bu bu borçlar potansiyel alıcıların gözünü korkutabilir. Öte yandan IGA adına konuşan bir sözcü, şirketin hisselerini satma planı olmadığını söyledi.

2 Yorum

  • Bu istanbul hava alani niye bukadar batiyor size anlamadim neden hergun kotu bir haber yapmaknicin yarisiyorsunuz vatan hainleei

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği