İsrail’in Ay görevi başarısızlıkla sonuçlandı

İsrailli özel şirket SpaceIL tarafından Ay'a inmesi için gönderilen Beresheet uzay aracı, inişte yaşanan problemler sebebiyle Ay yüzeyine çakıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsrail’in Ay yüzeyine uzay aracı gönderme çabası başarısızlıkla sonuçlandı. 12 Nisan’da İsrail saatiyle sabah 7:23’te uzay aracıyla iletişimde yaşanan aksaklıklar ve motorun arıza yapması sebebiyle insansız Beresheet aracı hızını azaltmayı başaramadı ve Ay yüzeyine çakıldı.

Yaşanan kazaya rağmen, Beresheet’i (İbranice ‘Başlangıç’ anlamına geliyor) üretip uzaya gönderen İsrailli şirket SpaceIL ve İsrail yönetimi bu olaydan olumsuz etkilenmiş gibi durmuyor. İsrail Havacılık Genel Müdürü Opher Doran, başarıyla inememiş olmalarına rağmen bu uzay görevi ile birlikte İsrail’in Ay’ın yörüngesine araç gönderen yedinci ve Ay’ın yüzeyine ulaşan dördüncü ülke olduğunu belirtti. Bu görev ayrıca bir şirketin gerçekleştirdiği ilk uzay görevi olarak da kayda geçti.

“Bu da başarıdır”

Ay görevi açıklandıktan kısa bir süre sonra SpaceIL Başkanı Morris Kahn “Başaramadık. Olsun. Ama kesinlikle denedik. Ben şu anda bulunduğumuz yere ulaşmış olmanın da büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. Bununla gurur duyabiliriz.” dedi.

Kazanın sebebi tam olarak netleşmedi ancak Beresheet’in Ay’a yaklaştığı son anlarda, NASA’nın Deep Space ağı üzerinden gönderilen iletişim sistemlerinde bazı telemetri arızaları gerçekleşti. Aynı zamanda ana motor durdu ve sisteme yeniden başlatma emri verildi. Ama uzay aracı zaten çok alçalmıştı ve çok hızlı hareket ediyordu. Neticede araç durdurulamadı ve yere çakıldı.

50 milyon sayfalık veri

Beresheet, Google’ın Lunar X-Prize yarışması için üretilmişti. Bu yarışma herhangi bir birinci belirlenmeden sonlandırıldı. 600 kg ağırlığıyla Beresheet Ay’a iniş yapması için gönderilen en küçük araç oldu. Araçta, içinde 50 milyon sayfalık veri bulunan bir zaman kapsülü yer alıyordu. Zaman kapsülünün içinde Wikipedia’nın tamamı, Kitab-ı Mukaddes, çocukların çizdiği resimler, soykırımdan kurtulan birinin anıları, İsrail milli marşı, İsrail bayrağı ve İsrail Bağımsızlık Bildirgesi yer alıyordu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu “Eğer ilk seferde başarılı olamazsan yeniden dene.” şeklinde konuştu. Başbakan görev sırasında kontrol odasında uzay aracını takip ediyordu.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine da “Yeni kilometre taşlarına erişmek için yapılan her hamle, öğrenmek, uyum sağlamak ve ilerlemek için bir fırsat. İsrail ve SpaceIL’in keşfetmeye devam edeceği konusunda hiçbir şüphem yok ve gelecekteki başarılarını kutlamak için sabırsızlanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: New Atlas

İsrail'in Ay yüzeyine uzay aracı gönderme çabası başarısızlıkla sonuçlandı. 12 Nisan'da İsrail saatiyle sabah 7:23'te uzay aracıyla iletişimde yaşanan aksaklıklar ve motorun arıza yapması sebebiyle insansız Beresheet aracı hızını azaltmayı başaramadı ve Ay yüzeyine çakıldı. Kazanın tam sebebi hala araştırılıyor. Arıza gerçekleştiği sırada uzay aracı zaten hızla inişe geçmiş olduğu için zamanında müdahale edilemedi ve Beresheet'in inişi yavaşlatılamadı. Yine de yetkililer bu denemenin kendilerine birçok şey öğrettiğini ve istenilen hedefe ulaşılamamış olsa da bunun da bir başarı olduğunu söyledi.

1 Yorum

  • merhabalar, haber özeti-tam sürümü özelliğini hangi kodlarla veya eklenti ile yapmaktasınız, çok beğendim ben de bu usulü sitemde denemek isterim. teşekkürler simdiden.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği