İrlanda fosil yakıta veda ediyor

İrlanda'da geçtiğimiz hafta parlamentonun yaptığı oylamada, kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlara yatırımın durdurulması kararı alındı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İrlanda’da geçtiğimiz hafta parlamentonun yaptığı oylamada, fosil yakıt yatırımlarının durdurulması kararı alındı. Ülke şu anda; devlet fonunu kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardan tamamen arındıran ilk ülke olabilir.

Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan oylamada, Fine Gael dışındaki tüm partiler Fosil Yakıt Kullanımını Durdurma Kararı’nı onayladı. Bu karar İrlanda’nın Stratejik Yatırım Fonu’ndan fosil yakıtların çıkarılmasını öneriyor. yasanın parlamentoda kabulünün ardından söz şu anda komitede. Eğer komiteden de onay gelirse yasa yürürlüğe girecek.

İş birliği sonuca ulaştırdı

Yasanın kabul edilmesinin ardında, Trócaire adlı organizasyonun yürüttüğü kampanyalar, parlamentonun kilit üyelerinin çabaları ve ülke çapında fosil yakıtlara karşı eyleme geçen bir çok İrlandalının emeği bulunuyor.

Trócaire sözcüsü Eamonn Meehan “Beyaz Saray’a iklim değişikliği konusunda şüpheleri olan birinin gelmesiyle birlikte, İrlanda’daki seçilmiş temsilcilerin aldığı bu karar, güçlü bir mesaj veriyor. İrlanda siyasi sistemi sonunda insanların önemli bir çoğunluğunun zaten bildiği bir gerçeği kabul ediyor: İklim değişikliğinin yıkıcı sonuçlarını önlemek için bir şansımız olmasını istiyorsak, bu krizi tetikleyen fosil yakıt kullanımını ve endüstriyel büyümeyi durdurmalıyız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Fossil Free Europe

 

İrlanda'da geçtiğimiz hafta parlamentonun yaptığı oylamada, fosil yakıtlara yatırımın durdurulması kararı alındı. Ülke şu anda; devlet fonunu kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardan tamamen arındıran ilk ülke olabilir. Yasanın parlamentoda kabulünün ardından söz şu anda komitede. Eğer komiteden de onay gelirse yasa yürürlüğe girecek.

3 Yorum

  • Petrolü sömürü aracı olarak kullanan ülkeler, temiz enerji sektörünü de aynı duruma getirmeseler bari!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği