İranlı kadınların danslı protestosu

İranlı kadınlar, genç bir Instagram yıldızının tutuklanmasını protesto etmek amacıyla kamusal alanda dans ederken videolarını çekip internete yüklüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İranlı kadınlar, genç bir Instagram yıldızının tutuklanmasını protesto etmek amacıyla kamusal alanda dans ederken videolarını çekip internete yüklüyor. Maedeh Hojabri dans videolarıyla geniş bir takipçi kitlesi kazanmıştı. Batı müziklerinin yanı sıra İran pop ve rap şarkıları ile de dans eden genç kız kendi odasında, İran’da mecburi olan baş örtüsünü takmadan dans ediyordu.

İran’da kadınların kamusal alanda baş örtüsü takması zorunlu ve karşı cinsle dans etmek sadece birinci dereceden akrabaların önündeyse mümkün.

“Ahlaki değerlere uymadım”

Hojabri Cuma günü devlet televizyonuna çıktı ve ahlaki değerlere uymadığını itiraf etti. Aktivistler ise genç kızın bu konuşmayı yapmaya zorlandığını düşünüyor. Son dönemde benzer başka tutuklamalar da yaşanmış, Hojabri dahil tüm tutuklular kefaret karşılığı serbest bırakılmıştı.

Guardian’ın çevirisine göre Hojabri “Yaptığım dikkat çekmek için değildi. Bazı takipçilerim vardı ve bu videolar onlar içindi. Kimseyi benim yaptığımı yapması için cesaretlendirmek istemedim. Bir ekiple birlikte çalışmadım. Eğitim almadım. Sadece jimnastik yapıyorum.” şeklinde konuştu.

Hojabri’nin hesabı tutuklamanın ardından kapatıldı ancak sosyal medya kullanıcıları genç kızın videolarını paylaşmaya devam ediyor. İranlı kadınlar Hojabri’ye destek olmak için, #ÖzgürlükİçinDansEt ve #dans_etmek_suç_değildir gibi hashtaglerle, baş örtüsü takmadan dans ettikleri videoları internette paylaşıyor.

“Anlatsan gülerler”

Bir Instagram gönderisinde blogger Hossein Ronaghi “Dünyanın herhangi bir yerindeki insanlara 17-18 yaşındaki kızlar dans ettikleri ve güzel oldukları için ahlaksızlığı yaydıkları gerekçesiyle tutuklanıyor ama çocuk tecavüzcüleri ve diğer suçlular özgürce dolaşıyor desen insana gülerler. Çünkü onlar için bu inanılacak gibi değildir.”  ifadelerini kullandı.

İranlı yetkililer geçtiğimiz Ağustos ayında da altı kişiyi Zumba dansı yaptıkları gerekçesiyle tutuklamıştı. 2014’te 6 İranlı (üç erkek ve üç başı açık kadın) Tahran’da bir binanın çatısında Pharrell Williams’ın  Happy adlı şarkısıyla dans ettikleri gerekçesiyle 1 yıl hapse ve 91 kırbaca mahkum edilmiş ancak cezalar ertelenmişti.

Kaynak: Time

İranlı kadınlar, genç bir Instagram yıldızının tutuklanmasını protesto etmek amacıyla kamusal alanda dans ederken videolarını çekip internete yüklüyor. Maedeh Hojabri dans videolarıyla geniş bir takipçi kitlesi kazanmıştı. Batı müziklerinin yanı sıra İran pop ve rap şarkıları ile de dans eden genç kız kendi odasında, İran’da mecburi olan baş örtüsünü takmadan dans ediyordu. Hojabri Cuma günü devlet televizyonuna çıktı ve ahlaki değerlere uymadığını itiraf etti. Aktivistler ise genç kızın bu konuşmayı yapmaya zorlandığını düşünüyor.2 yanıt

Yorumunuz: