Clash of Clans İran’da yasaklandı

İran Adalet Bakanlığı, psikologların uyarıları sonucu, mobil oyun Clash of Clans'i şiddeti ve aşiret çatışmalarını özendirdiği gerekçesiyle yasakladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İran Adalet Bakanlığı, ülkedeki psikologların uyarıları sonucu, popüler mobil oyun Clash of Clans’i yasakladı. Oyunun şiddeti ve aşiret çatışmalarını özendirdiği belirtildi. Clash of Clans, her oyuncunun küçük bir köy kurarak kaynak topladığı ve asker ürettiği bir oyun. Oyunda klanlar altında gruplaşan oyuncular birbirlerine yardımcı oluyor ve diğer klanlarla yapılan savaşlarda rakibin binalarını yıkarak ve askerlerini öldürerek üstün gelmeye çalışıyor. Oyun AppStore’da hafif çizgi film ve fantastik şiddet içeriği sebebiyle ‘9 yaşından büyükler için uygun’ olarak işaretlenmiş.

İranlı psikologlar ayrıca oyunun aile içi ilişkileri de olumsuz etkilediğini ve genç oyuncuların oyuna bağımlı olduğunu ifade ediyor. İran’da mobil oyuncuların üçte ikisinin bu oyunu oynadığı biliniyorSuç İçeriği Belirleme Komitesi‘nin oyunun kaldırılması yönünde öneride bulunmasının ardından Clash of Clans, İran’ın en büyük üçüncü parti uygulama mağazası Cafe Bazaar‘dan kaldırıldı. Psikologlardan oyun ile ilgili bir rapor da talep edildi.

Ağustos ayında İran, Pokemon Go’yu da ilk yasaklayan ülkelerden birisi olmuştu. Bu karar da oldukça katı görünse bile en azından diğer ülkelerde de benzer endişeler dile getirildiği için İran’ın kararı çok fazla eleştirilmemişti.

Aynı özellikteki diğer oyunlar hala kullanımda

Clash of Clans’in yapımcısı Supercell’in, aynı karakterleri farklı bir formatta sunduğu Clash Royale adlı oyununun da İran’da yakında eğleneceği söylentileri dolaşıyor. Daha önce hiçbir ülkede herhangi bir yasakla karşılaşmayan oyunun İran’da engellenmesi garip karşılandı. Çünkü pek çok strateji oyununda benzer içerikler bulunuyor ve bunların arasından sadece bir tanesini engellemek çok mantıklı değil. Örneğin yıllardır popüler bir şekilde kullanılan Clash of Kings adlı benzer strateji oyunu, ülkede hala oynanabiliyor.

İran’ın pek çok dijital platform konusunda izlediği yasakçı politikaları göz önünde bulundurulduğunda bu yasak da çok şaşırtıcı gelmiyor.

Supercell Iran pazarına, Clash of Clans’in yerelleştirilmiş bir versiyonu ile girmeden önce İranlılar oyuna diğer ülkelerin uygulama mağazaları üzerinden ulaşıyor ve ülkede kara borsada satılan uygulama mağazası hediye kartları aracılığıyla oyun içinde alışveriş yapıyordu. Yerelleştirilmiş versiyonla birlikte İranlılar kendi para birimleri ile oyunda alışveriş yapabilir hale gelmişti. Bu engellemeden sonra kullanıcıların yine kara borsaya yönelme ihtimali bulunuyor.

Kaynak: TechCrunch

 

İran Adalet Bakanlığı, ülkedeki psikologların uyarıları sonucu, popüler mobil oyun Clash of Clans'i yasakladı. Oyunun şiddeti ve aşiret çatışmalarını özendirdiği belirtildi. İranlı psikologlar ayrıca oyunun aile içi ilişkileri de olumsuz etkilediğini ve genç oyuncuların oyuna bağımlı olduğunu ifade ediyor. Oyunun yapımcısı Supercell İran pazarına girmeden önce Clash of Clans'i oyunu kara borsadan aldığı hediye kartları ile oynayan oyuncuların bu engellemenin ardından yine kara borsaya yönelme ihtimali bulunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği