İran’da Instagram mankenleri tutuklandı

Tahran Siber Suçlar Mahkemesi Instagram üzerinden baş örtüsüz fotoğrafları ile modellik yaptığı belirlenen 8 kadını tutukladığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İran’da online modellik ajanslarında çalışan 8 kişi, İslam’a aykırı davranışları sebebiyle Tahran Siber Suçlar Mahkemesi tarafından tutuklandı. Tutuklamalar, baş örtüsü olmadan fotoğraflarını Instagram’da ve diğer platformlarda paylaşan kadın modelleri hedef aldı. Iran’da 1979’dan beri kadınların toplum içinde baş örtüsü takması gerekiyor.

Tutuklanan 8 kişi, yetkililer tarafından online modellik ile ilgilendiği belirlenen 170 kişinin arasındaydı. Bu 170 kişi arasında 59 fotoğrafçı, 58 model ve 51 moda salonu işletmecisi yer alıyor.

Televizyonda açıklandı

Tutuklamalar, mahkemenin yargıcı Javad Babaei tarafından devlet televizyonunda pazar akşamı yayınlanan bir programda duyuruldu. Programın içeriği, sosyal medyanın ahlaka ve aile yapısına karşı oluşturduğu tehditlerden oluşuyordu.

Babaei İran’da Instagram üzerinde paylaşılan resimlerin modellik ajansları tarafından paylaşıldığını, bu ajansların ahlaksız ve İslam kültürüne aykırı davranışları yaydığını ifade etti. Yargıç, “Online modellik ile ilişkili olduğu belirlenen 170 kişiden 29 tanesi, eylemlerinin yasa dışı olduğu yönünde uyarıldı. Bu kişilerden, uyarı sonrası davranışlarını değiştirenler ceza almazken 8 kişi ise tutuklandı.” şeklinde konuştu.

Bir dönem Instagram üzerinden gelinlik modelliği yapan Elham Arab da programda konuşarak modellik sektöründe yaşadığı ‘acı tecrübelerden’ bahsetti. “Onurunu kaybederek üne kavuşan bir kadınla hiçbir erkek evlenmek istemez” diyen Arab genç kızları bu tarz işlerden uzak durmaya çağırdı. Instagram üzerinde boyalı sarı saçlarıyla poz veren eski model programa siyah bir eşarpla katıldı.

Siber alanlar sterilize edilecek

İran Organize Siber Suçlarla Mücadele Merkezi sözcüsü Mustafa Alizade “Gündemimiz siber alanları sterilize etmek. 2013’te bu plan Facebook ile başladı şimdi ise Instagram üzerine yoğunlaştık” diyerek önümüzdeki günlerde yeni operasyonların geleceğini belirtti. Instagram’dan konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

İran’da Şubat ayında yapılan seçimlerde reformist ve ılımlı partilerin yüksek oy almasının ardından, yönetimdeki muhafazakar grup denetimlerini sıklaştırdı. Bahar aylarıyla birlikte topluma çıkarken giymeleri gereken örtüleri tamamen ya da kısmen açan kadınlar sebebiyle ahlak polisi tekrar Tahran sokaklarında dolaşmaya başladı. İran devlet başkanı Hassan Rouhani daha önce ahlak polisinin Tahran’dan geri dönmemek üzere kaldırıldığını açıklamıştı.

İran'da Instagram üzerinden modellik yaptığı belirlenen 8 kişi, İslam'a ve ahlak kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Online modellik sektörü ile ilişkili olduğu belirlenen kişiler, 'ahlaka aykırı davranışlarını' değiştirmeleri yönünde uyarıldı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği