İranlı hacker’lar 8 bin Amerikalı akademisyenin kullandığı sisteme girdi

İran’daki Mabna Enstitüsü adına çalışan hacker'lar, İran İslam Devrimi Müdafaa Ordusu’na araştırma detayları sunabilmek için 8 bin Amerikalı akademisyenin kullandığı sisteme saldırı gerçekleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İranlı hacker’lar 8 bin Amerikalı akademisyenin kullandığı sisteme girdi. Saldırının amacı, veri ve fikri mülkiyet hırsızlığı yapmaktı. ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İran’da devlet tarafından fonlanan Mabna Enstitüsü adına çalışan hacker’lar, İran İslam Devrimi Müdafaa Ordusu’na araştırma detayları sunabilmek için bu saldırıyı gerçekleştirdi.

Saldırganlar 22 ülkeden 320 üniversitenin kullandığı sisteme giriş yaptı. Sistemi kullanan üniversitelerden 114’ü ABD üniversitesiydi. Üniversitelerin toplamda 3,4 milyar Dolar harcama yaparak gerçekleştirdiği araştırmalardan elde edilen sonuçlar saldırganlar tarafından çalındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başsavcı Vekili Rod Rosenstein, “Akademik kurumlar, yabancı siber suçlular için öncelikli hedef konumunda. Bu kurumlar fikir ve ar-ge çalışmalarının yer aldığı bir pazar olarak tanımlanabilir.” ifadelerini kullandı. Üniversitelerin ve diğer akademik kuruluşların da yapması gerekenler olduğunu belirten Rosenstein “Bu kurumlar siber güvenliğe önem vermeli, tehlikeye karşı farkındalıklarını artırmalı ve bilgisayar ağlarını daha güçlü hale getirmeli.” şeklinde konuştu.

Fikri mülkiyet günümüzde oldukça önemli bir konu. Bu hafta içinde ABD Başkanı Donald Trump Çin’e yönelik olarak getirilen yeni gümrük vergilerine sebep olarak “ciddi derecede fikri mülkiyet hırsızlığı” ifadesini kullanmıştı. İranlı hackerların saldırısı da bu konunun ne derece önemli olduğunu gözler önüne sermiş oldu.

Kaynak: MIT Technology Review

İranlı hacker’lar, 8 bin Amerikalı akademisyenin kullandığı sisteme girdi. ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamaya göre, İran’da devlet tarafından fonlanan Mabna Enstitüsü adına çalışan hacker'lar, İran İslam Devrimi Müdafaa Ordusu’na araştırma detayları sunabilmek için bu saldırıyı gerçekleştirdi. Dünya genelinde 22 ülkeden 320 üniversitenin toplamda 3,4 milyar Dolar harcama yaparak gerçekleştirdiği araştırmalardan elde edilen sonuçlar saldırganlar tarafından çalındı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği