iPhone tasarımcısı Jony Ive kendi girişimini kurmak için Apple’dan ayrıldı

20 yıldan fazla süredir Apple'da çalışan, şirketin en önemli isimleri arasında anılan Jony Ive, Apple'dan ayrılarak kendi şirketini kuracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, Baş Tasarım Yöneticisi Jony Ive’ın şirketten ayrıldığını duyurdu. Duyurunun üzerine Apple’ın hisseleri yüzde 1 oranında düştü. Jony Ive, iPhone ve Mac dahil olmak üzere bütün önemli Apple ürünlerinin dış görüntüsü ve endüstriyel tasarımından sorumlu olan isim. 20 yıldan fazla süredir Apple’da çalışıyor. Bu anlamda şirketten ayrılması çok önemli bir gelişme.

Ive’ın Apple’dan ayrılma sebebi ise, LoveFrom adını verdiği tasarım şirketini açacak olması. Ive, bu işi 2014’ten beri Apple’da çalışan endüstri tasarımcısı meslektaşı Marc Newson ile gerçekleştirecek. Apple da LoveFrom’un müşterisi olacağını açıkladı.

Apple, Jony Ive’ın müşterisi olacak

Financial Times’a konuşan Ive, “Çalışanı olmasam da çok çok uzun yıllar Apple’la bağlantı halinde olmak istiyorum. Artık bu değişikliği yapmak için doğru ve doğal bir zaman olduğuna karar verdiğim için ayrılıyorum.” ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili demet veren Apple CEO’su Tim Cook ise “Jony, tasarım dünyasındaki eşsiz isimlerden. iMac’ten Apple Park’a kadar her alanda Apple’ın yeniden canlanmasında oynadığı rol çok büyük.” dedi. Ive’ın son yıllarda vaktinin çoğunu Apple’ın 5 milyar Dolar’lık kampüsü olan Apple Park’ın inşasına ayırdığını biliyoruz. Geçtiğimiz ay da Apple’ın yeni genel merkezi bir konser etkinliğiyle birlikte Apple Park’ta açılmıştı.

Ive’ın ayrılmasının ardından yerine hemen biri geçmeyeceği de paylaşılan bilgiler arasında. Şirkette halihazırda çalışan endüstriyel tasarımcı Evans Hankey ve Alan Dye, birkaç yeni tasarım işi üstlenecek. İki tasarımcı, Apple operasyon direktörü Jeff Williams’a raporlama yapacak. Ive şirkette çalışırken direkt olarak Tom Cook’a raporlama yapıyordu.

Kaynak: CNBC

iPhone ve Mac dahil olmak üzere bütün önemli Apple ürünlerinin dış görüntüsü ve endüstriyel tasarımından sorumlu isim Jony Ive'ın Apple'dan ayrılacağı duyuruldu. 20 yıldan fazla süredir Apple'da çalışan Ive, kendi tasarım şirketi LoveFrom'u kurmak için Apple'dan ayrılıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Apple CEO'su Tim Cook, Ive'ın Apple'a kattığı değerin öneminden bahsetti. Apple, LoveFrom'un müşterisi olacağını da bildirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği