iPhone 4 artık bir klasik

Apple'ın bu ayın sonundan itibaren iPhone 4 modellerine ve 2010'un sonunda piyasaya sürdüğü MacBook Air'lere donanım desteğini kaldıracağı iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon web sitesi Mac Otakara‘nın haberine göre Apple, tüm iPhone 4 modelleri ile birlikte (4S modelleri dahil değil), 2010 yılının sonunda piyasaya sürdüğü 13 inç MacBook Air‘lere destek sağlamayı bırakacak. Düzenlemenin 31 Ekim’den itibaren geçerli olması ve bu ürünlerin klasik ve artık kullanılmayan modeller olarak olarak nitelendirilmesi planlanıyor.

Apple’ın bu şekilde nitelediği ürünlerine -birkaç istisna dışında- donanım hizmeti sunulmuyor. Apple 5 yıldan uzun bir süre önce üretimini bıraktığı ürünleri ‘klasik’ (vintage) olarak nitelendiriyor. 7 yıldan daha uzun süre önce üretimi durdurulan ürünler ise artık kullanılmayan (obsolete) modeller olarak ifade ediliyor. Bu ayın sonunda desteği kaldırılacak olan ürünler 2009 ve 2010 yıllarında üretilmişti.

Tüm dünyada uygulanması bekleniyor

Raporda Apple’ın Japonya’daki klasik ve kullanılmayan model listesinden bahsediliyor ancak desteği kaldırılacak ürünlerin ABD, Avustralya, Kanada, Asya-Pasifik ve Avrupa bölgelerinde de benzer şekilde değerlendirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Apple iPhone 4’ün CDMA kullanan modellerini geçtiğimiz ay ‘kullanılmayan model’ olarak belirlemişti. MacBook Air de 2009’da üretilen iMac’ler, 2010’da üretilen Mac mini’ler ve 2010’un ortalarında üretilen MacBook Pro’larla birlikte artık kullanılmayan dizüstü bilgisayarlar kategorisine alınacak.

MacBook’lara yazılım desteği devam ediyor

Apple’ın son işletim sistemi macOS Sierra 2010’da üretilen MacBook Air ile kullanılmaya devam edecek. iPhone 4’lerin işletim sistemi ise iOS 7.1.2 sürümünden sonra güncellenemiyor.

Şu anda kullanımda olan MacBook Air’ler 584 gündür güncellenmedi. USB-C portu bulunan yeni modellerin en erken bu ayın sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kaynak: MacRumors

Apple ürün politikası gereği, üretimine 5 yıldan uzun bir süre önce son verilmiş ürünlerini 'klasik' (vintage) yedi yıldan önce son verilmiş ürünlerini ise 'kullanılmayan' (obsolete) model olarak nitelendiriyor. İddiaya göre bu ayın sonunda iPhone 4'ler ve 2010'un sonunda üretilen MacBook Air'ler de bu listelere dahil olacak. Böylece bu modellere artık donanım desteği sağlanmayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği