İnternetin en etkin isimleri

Time dergisi bu yıl üçüncü kez, yılın en etkili internet kullanıcılarını seçti. 25 isim, herhangi bir sıralama yapılmadan sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Time dergisi bu yıl üçüncü kez, yılın en etkili internet kullanıcılarını seçti. Sıralama yapılmadan sunulan 25 isim şu şekilde:

Chrissy Teigen

Süper model, aşçılık kitabı yazarı ve TV programı sunucusu Chrissy Teigen, tüm bu ününe rağmen samimiyeti ve doğal davranışlarıyla internet dünyasının sevgi ve beğenisini kazandı. Ünlü yıldızın Twitter ve Instagram’da toplam 20 milyona yakın takipçisi var.

Matt Drudge

Haber sitesi Drudge Report‘un kurucusu Matt Drudge yaklaşık 20 yıldır internet alemini bilgilendiriyor. Aylık bir milyarı aşan ziyaretçi sayısıyla önemli bir etkinliğe sahip olan sitenin haberleri, Londra’daki terör saldırıları sırasında ABD Başkanı Donald Trump tarafından bile paylaşıldı.

J.K. Rowling

Çoğu kişinin Rowling’i Twitter’da takip etmesinin sebebi, Harry Potter evrenine duydukları ilgi olabilir. Ancak Rowling sadece edebiyat alanında değil, güncel olaylara getirdiği akılcı yaklaşımları ile de beğeni topluyor. Twitter gibi metin paylaşımı üzerine kurulu bir sitede bir edebiyatçının etkili olması hiç de şaşırtıcı değil.

Carter Wilkerson

Wendy’s adlı fast-food zincirinden bir yıl boyunca ücretsiz tavuk nugget’ı talep eden Wilkerson’a Wendy’s’in yanıtı “18 milyon retweet” olmuştu. Daha sonra bir retweet kampanyası başlatan Wilkerson, 18 milyona ulaşamasa da Twitter’ın retweet rekorunu kırınca Wendy’s bu rakamı yeterli gördü. Wilkerson artık bir yıl boyunca ücretsiz tavuk nugget yiyebilecek.

Yao Chen

Çin her ne kadar sosyal medyadaki aykırı sesleri bastırmaya çalışsa da 37 yaşındaki aktris Yao Chen, Weibo üzerindeki 70 milyon takipçisiyle toplumsal konuları konuşmaktan çekinmiyor. Öyle ki, Chen göçmen krizine dikkat çektikten sonra, Birleşmiş Milletler tarafından iyi niyet elçisi olarak görevlendirildi.

Brian Reed

Radyo yayınları popülaritesini kaybedeli uzun zaman oldu. Yine de podcastler hala sesli içerik geleneğini devam ettiriyor. Brian Reed’in hazırladığı S-Town adlı podcast ise geçmişin ‘arkası yarın’ programlarına benzer bir şekilde, Woodstock’taki bir adamın hikayesini anlatıyor. Hikaye öyle sürükleyici ki sadece ilk haftasında 16 milyon kişi tarafından indirildi. Yayınlanmasının ardından 4 ay geçse de S-Town hala tüm zamanların en popüler podcasti konumunda.

BTS

Sosyal medyada gençlere hitap eden şarkıcıların popülerliği bilinen bir gerçek. Bu alanda yeni bir ismin başarılı olması ve Justin Bieber ya da Selena Gomez gibi isimleri geride bırakması oldukça büyük bir başarı. Güney Kore’li pop müzik grubu BTS bunu başararak öne çıkıyor. Billboard’un Social 50 listesinde 27 hafta boyunca zirvede kalan grup, yılın sosyal sanatçıları ödülünün de sahibi oldu.

Alexei Navalny

Rusya gibi, neredeyse tüm ana akım medya kanallarının devletin elinde olduğu bir ülkede muhalefet etmek oldukça güç. Alexei Navalny bu sebeple sesini Youtube üzerinden duyurmaya karar verdi. Git gide daha popüler hale gelen muhalif Youtuber, 2018 başkanlık seçimlerinde Vladimir Putin’e karşı yarışmak istiyor.

Donald Trump

Twitter’da yaptığı paylaşımlarla daha önceden de ilgi odağı olmayı başaran Donald Trump ABD Başkanı olarak kullanmaya başladığı @POTUS hesabı ile birlikte Twitter’ın en önemli ve etkin kullanıcılarından biri haline geldi.

Matt Furie

37 yaşındaki sanatçı, ‘Kurbağa Pepe‘ karakterini yarattığında belki de bu kadar popüler bir karakter olacağını fark etmemişti. Ancak ABD başkanlık seçimlerinde, aşırı sağcı gruplar Pepe’yi kendilerine maskot olarak seçince her şey için çok geçti. Pepe görseli artık ırkçı ve cinsiyetçi sloganlarla anılmaya başladı.

Steven Pruitt (ya da Ser Amantio di Nicolao)

Gündüzleri ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Birimi’nde çalışan Pruitt, geceleri (ve diğer tüm boş zamanlarında) Wikipedia için gönüllü editörlük yapıyor. Pruitt böylece internetin en önemli bilgi kaynaklarından birini şekillendirerek insanların bilgiye daha kolay erişmesini sağlıyor.

Bana Alabed

7 yaşındaki Suriyeli kızın internetin dikkatini çekmek için yapması gereken tek şek “Bir bombardıman sırasında ölmek istemiyorum” demekti. Suriye’deki savaşın göbeğinde, Halep’te yaşayan Bana ve ailesi savaşa dair yazdıkları tweetler ile dünyaya savaşın korkunç yüzünü göstermekte başarılı oldu. Aile daha sonra Türkiye’ye iltica etti.

Gigi Gorgeous

Kanadalı model, erkeklikten kadınlığa geçişi de dahil olmak üzere son 10 yıl içinde hayatında gerçekleşen her şeyi Youtube üzerinden takipçileriyle paylaştı. Bugün de dünyanın en çok bilinen trans bireylerinden birisi.

Jonathan Sun

Twitter’daki 475 bin takipçisiyle, ‘iyi niyetli mimler’ (wholesome memes) akımının en büyük destekçilerinden olan Jonathan Sun, trollerin kol gezdiği interneti daha iyi bir yer haline getirmek için çabalıyor.

Katy Perry

Twitter’da 100 milyon takipçiyi geçen ilk hesaba sahip olan ünlü şarkıcı, hayatının detaylarını sosyal medya üzerinde paylaşmaktan da çekinmiyor. Perry geçtiğimiz günlerde 96 saat boyunca canlı yayında kalarak uyuduğu anları bile takipçileriyle paylaştı.

Kim Kardashian

Sadece Instagram’da 100 milyondan fazla takipçisi olan Kim Kardashian, geçtiğimiz yıl internetteki paylaşımlarını takip eden hırsızlar tarafından Paris’te soyulmuştu. Artık sosyal medyayı daha çok ailesine dair içerikler paylaşmak için kullanan Kardashian yine de en etkili internet kullanıcılarından biri.

Branden Miller (nam-ı diğer Joanne the Scammer)

Şöhret yolunda karşısına çıkan bütün fırsatları kullanmaya ant içmiş bir internet kullanıcısı olarak karşımıza çıkan Joanne the Scammer günümüz ekonomisinde başarılı olmak için insanları kandırmanın bile mübah olduğunu söylüyor.

The Indivisible Guide kurucuları

Ezra Levin, Leah Greenberg, Angel Padilla, Sarah Dohl ve Matt Traldi, hazırladıklar Google Docs dosyasıyla, siyasi tecrübelerini milyonlarla paylaştı. Siyasi değişimin nasıl gerçekleştirilebileceğini anlatan The Indivisible Guide, Donald Trump karşıtı hareketlerin yol göstericisi oldu. Rehber şimdiye kadar 4 milyon kişi tarafından indirildi.

Rihanna

Rihanna’nın müziğinde ve videolarında görülen o korkusuz hava sanatçının sosyal medya hesaplarında da hissedilebiliyor. Dünyanın en popüler şarkıcılarından biri olarak Rihanna sosyal medyanın da en etkin kullanıcılarından.

Chance the Rapper

Chance the Rapper‘ın müziğini geniş kitlelere ulaştırmak için bir kayıt şirketiyle anlaşmasına gerek yoktu. İnternetten takipçileri ile kurduğu sağlam bağlar Chance’in sadece internet servisleri üzerinden sunduğu albümlerinin milyonlara ulaşması için yeterli oldu.

Ariel Martin (ya da Baby Ariel)

Musical.ly adlı uygulamada ünlü şarkıları söylüyormuş gibi yaparak popüler olan Ariel sadece uygulamada 20 milyon takipçiye sahip. Özellikle 21 yaş altı gençler ve çocuklar tarafından çok sevilen Baby Ariel yakında kendi şarkılarını da söylemeyi amaçlıyor.

Cassey Ho

Ergenlik yıllarında bir pilates DVD’si ile bu sporla tanışan Ho şimdi bir pilates imparatorluğunun kurucusu. Ho’nun takipçileri çıkardığı DVD’leri, kitapları ve kıyafetleri satın alıyor. Ho ayrıca vücuduna dair erişilmesi zor beklentileri olduğu için ve yeme bozukluğu ile ilgili çektiği sıkıntıları da hayranları ile paylaşarak onları bu tarz konularda bilgilendiriyor.

Huda Kattan

İnternetin en popüler makyaj kanallarından birine sahip olan Irak asıllı ABD’li Kattan, internet üzerinden elde ettiği bilinirliği, makyaj ürünlerini satmak için kullanıyor.

Mark Fischbach (nam-ı diğer Markiplier)

17 milyon takipçisi ve 7 milyarın üzerinde izlenme sayısıyla Markiplier dünyanın en ünlü bilgisayar oyunu kanallarından birine sahip. Oyunları oynarken verdiği ilginç tepkiler Hawaiili gencin videolarını daha da popüle hale getiriyor. Forbes, Markiplier hesabını dünyanın en etkili oyuncusu seçti.

Danielle Weisberg ve Carly Zakin (The Skimm’in kurucuları)

Güncel haberleri günlük bir dille anlatan ikili kimilerine göre yeni nesil haberciliğin temellerini atarken kimilerine göre gazeteciliğe hakaret ediyor. Tartışmalar devam ederken The Skimm’in e-posta bülteni, aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu 5 milyon kişi tarafından takip ediliyor.

Kaynak: Time

Time dergisi bu yıl üçüncü kez, yılın en etkili internet kullanıcılarını seçti. Sıralama yapılmadan sunulan 25 isim şu şekilde:

 • Chrissy Teigen
 • Matt Drudge
 • J.K. Rowling
 • Carter Wilkerson
 • Yao Chen
 • Brian Reed
 • BTS
 • Alexei Navalny
 • Donald Trump
 • Matt Furie
 • Steven Pruitt (ya da Ser Amantio di Nicolao)
 • Bana Alabed
 • Gigi Gorgeous
 • Jonathan Sun
 • Katy Perry
 • Kim Kardashian
 • Branden Miller (nam-ı diğer Joanne the Scammer)
 • The Indivisible Guide kurucuları
 • Rihanna
 • Chance the Rapper
 • Ariel Martin (ya da Baby Ariel)
 • Cassey Ho
 • Huda Kattan
 • Mark Fischbach (nam-ı diğer Markiplier)
 • Danielle Weisberg ve Carly Zakin (The Skimm'in kurucuları)

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği