Will.i.am ilk ses tabanlı işletim sistemini geliştiriyor

Kıdemli Amazon ve Microsoft çalışanlarıyla iş birliği yapan Will.i.am, Omega adı verilen ilk ses tabanlı işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Müzisyen William James Adams Jr. (will.i.am) yeni bir işletim sistemi geliştiriyor. Üzerinde çalıştığı Omega adlı platform bu zamana kadar kullandığımız sistemlerinden daha farklı zira ilk ses tabanlı işletim sistemi olması planlanıyor. Üstelik William bu işte tek başına değil; 117 milyon Dolar’lık girişim fonu var ve kıdemli Amazon çalışanlarıyla iş birliği yapıyor. “‘Işıkları aç’ ya da ‘Bugün hava nasıl?’ gibi basit sorulardan bahsetmiyorum. İki insan şu anda nasıl konuşuyorsa gelecekte makinelerle de öyle konuşacağız.” diyen William, Omega’nın programlama dünyasında çığır açacağını düşünüyor.

William, yıllarca Microsoft ve Amazon’da çalışan Kay Kinton ve Matt Tavis’le iş birliği yapıyor. Kinton, Omega’nın potansiyeliyle ilgili sorulan soruları Amazon Web Services‘ın ilk günlerinde sorulan sorulara benzetiyor. “Gazetecilerin beni arayıp ‘Amazon gibi bir kitap satıcısı neden teknoloji satmaya çalışıyor ki?’ dediğini hatırlıyorum.” diyor. Sıkı bir Apple kullanıcısı olan William, Siri’ye sorup öğrenebileceğimiz bilgilerin kısıtlı olduğunu düşünüyor. Teknolojiyle yakından ilgilenen William, Beats Electronics Apple’a satılmadan önce şirkete yatırım yapmıştı. Ayrıca Apple’ın ilk TV yapımı Planet of the Apps‘e de katkıda bulunmuştu. Rakiplerinin aksine Omega, ‘Bugün hava nasıl?’ gibi ortalama bir internet kullanıcısının sorabileceği sorulardan ziyade iş ve müşteri desteği konusuna odaklanıyor.

William, Salesforce Ventures‘ın da dahil olduğu birkaç yatırımcıdan 117 milyon Dolar’lık girişim sermayesi fonu toplandığını belirtti. Ayrıca, T-Mobile‘ın üst kuruluşu Deutsche Telekom‘un Omega’yı deneyen ilk müşteri olduğu ve hizmeti Temmuz ayından beri kullandığı açıklandı. Yani Omega şu anda milyonlarca müşteriye çevrimiçi destek sağlıyor. Omega şimdilik bir yazılım sistemi fakat ileride işletim sistemi haline gelmesi mümkün görünüyor.

Kaynak: Mashable

Müzisyen William James Adams Jr. (will.i.am) yeni bir işletim sistemi geliştiriyor. Üzerinde çalıştığı Omega adlı platform bu zamana kadar kullandığımız sistemlerinden daha farklı zira ilk ses tabanlı işletim sistemi olması planlanıyor. Üstelik William bu işte tek başına değil; 117 milyon Dolar'lık girişim fonu var ve kıdemli Amazon çalışanlarıyla iş birliği yapıyor. Rakiplerinin aksine Omega, 'Bugün hava nasıl?' gibi ortalama bir internet kullanıcısının sorabileceği sorulardan ziyade iş ve müşteri desteği konusuna odaklanıyor. William, Salesforce Ventures'ın da dahil olduğu birkaç yatırımcıdan 117 milyon Dolar'lık girişim sermayesi fonu toplandığını belirtti. Ayrıca, T-Mobile'ın üst kuruluşu Deutsche Telekom'un Omega'yı deneyen ilk müşteri olduğu ve hizmeti Temmuz ayından beri kullandığı açıklandı. Yani Omega şu anda milyonlarca müşteriye çevrimiçi destek sağlıyor. Omega şimdilik bir yazılım sistemi fakat ileride işletim sistemi haline gelmesi mümkün görünüyor.

1 Yorum

  • william ne kadar zeki bir adammış be. o kadar mühendisin yapamadığını yapıyor. helal olsun.yine de bu işletim sistemini geliştirirken bir kaç yazılımcıdan destek almalı.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği