Intel, Core X işlemci ailesini tanıttı

Intel, Core X adını verdiği yeni masaüstü işlemci ailesini tanıttı. Core X ailesinde ilk kez Core i9 işlemciler de kullanıma sunuluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Intel, Core X adını verdiği yeni masaüstü işlemci ailesini tanıttı. Önceki Core i5 ve Core i7 modellerinin daha güçlü versiyonlarının yanı sıra, Core X ailesinde ilk kez Core i9 işlemciler de kullanıma sunuluyor. Core X platformu, çok fazla işlemci gücüne ihtiyaç duyan kullanıcılar için geliştirilmiş. Örneğin, bir yandan en yeni oyunları (hatta sanal gerçeklik oyunlarını) en yüksek çözünürlükte oynayıp aynı anda oyunun görüntüsünü internet üzerinden takipçileriyle paylaşacak ve yan ekrandan da gelen yorumları okuyacak kullanıcılar bu yeni işlemcilerin hedef kitlesine dahil. Benzer şekilde, aynı anda dört farklı uygulama üzerinde görsel ve video düzenleyip bu içeriklerle video bloglar hazırlayacak içerik üreticileri de Core X işlemcilerin üstün performansına ihtiyaç duyabilir.

Her ihtiyaca göre modeller

Core X serisi 4 çekirdekli işlemcilerden başlayıp, 18 çekirdekli ve 36 iş parçacıklı Core i9 Extreme modeline kadar çıkabiliyor. 242 Dolar’lık fiyatıyla Core X ailesinin en uygun fiyatlı ürünü olan Core i5-7640X’in 4 çekirdeği ve 4 iş parçacığı bulunuyor. Core i7 X-Serisi ise 399 Dolar’lık 4 çekirdekli ve 8 iş parçacıklı modelin yanı sıra 599 Dolar’a 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı bir model de sunuyor.

i9 serisinde ise (Extreme modeli hariç) dört farklı ürün bulunuyor. En ucuzu 999 Dolar’a 10 çekirdek ve 20 iş parçacıklı model. En pahalısı ise bin 699 Dolar’lık 16 çekirdekli ve 32 iş parçacıklı model.

Tüm yeni masaüstü Core X işlemciler, Intel’in yeni X299 anakartı yonga seti ile uyumlu çalışacak şekilde geliştirildi. Şirket bu ürünün de önümüzdeki haftalarda partner şirketlerin ürünlerinde yeni işlemcilerle birlikte piyasaya sunulması bekleniyor. Çip mimarisi konusunda, Kaby Lake X üzerine kurulan i5 ve i7 serisinin en düşük modelleri hariç tüm yeni işlemciler 6. nesil Skylake X platformunu kullanıyor.

Turbo Boost güncellemesi

Intel ayrıca bazı üst düzey Core X işlemcilerinde Turbo Boost teknolojisini de geliştirerek Turbo Boost Max 3.0’ı kullanıyor. Şirket fazladan çekirdeklerin çoklu görev performansını artıracağını belirtirken, Turbo Boost Max 3.0 gibi teknolojiler sayesinde her bir çekirdeğin geliştirilmiş performansa sahip olabileceğini belirtiyor.

Yeni çok çekirdekli modeller ayrıca Intel’in AMD ile işlemci yarışını ciddiye aldığını da ortaya koyuyor. AMD’nin yeni Ryzen serisi işlemcileri, uzun yıllar sonra ilk kez Intel ile kafa kafaya mücadele edebilecek ilk AMD ürünü olarak görülüyor. Threaddripper olarak adlandırılan, Ryzen serisinin en gelişmiş modelinde 16 çekirdek ve 32 iş parçacığı bulunuyor. Intel’i 18 çekirdekli i9 Extreme modeli, Threaddripper’a bir yanıt gibi duruyor.

8. nesil geliyor

Intel yüksek performanslı Core X ailesinin yanı sıra, 8. nesil yeni ana akım Intel işlemcilere dair de kısa bilgiler verdi. Coffee Lake olarak adlandırılan bu ürün serisinin ilk raporlarda mevcut 7. nesil Kaby Lake modellere göre yüzde 15 daha yüksek performansa sahip olduğu belirtilmişti. Ancak Intel yeni neslin bir öncekine göre yüzde 30’a varan performans artışına sahip olduğunu söyledi. Bu ürünlerin ne zaman hazır olacağı henüz açıklanmadı.

Kaynak: The Verge

Intel, Core X adını verdiği yeni masaüstü işlemci ailesini tanıttı. Önceki Core i5 ve Core i7 modellerinin daha güçlü versiyonlarının yanı sıra, Core X ailesinde ilk kez Core i9 işlemciler de kullanıma sunuluyor. Core X platformu, çok fazla işlemci gücüne ihtiyaç duyan kullanıcılar için geliştirilmiş. Örneğin, bir yandan en yeni oyunları en yüksek çözünürlükte oynayıp aynı anda oyunun görüntüsünü internet üzerinden takipçileriyle paylaşacak ve yan ekrandan da gelen yorumları okuyacak kullanıcılar bu yeni işlemcilerin hedef kitlesine dahil. Benzer şekilde, aynı anda dört farklı uygulama üzerinde görsel ve video düzenleyip bu içeriklerle video bloglar hazırlayacak içerik üreticileri de Core X işlemcilerin üstün performansına ihtiyaç duyabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği