Instagram’da artık web’den de fotoğraf yüklenebiliyor

Veri kullanımı ya da yetersiz depolama alanı yüzünden instagram kullanamayanlara müjde. Artık Instagram'ın mobil web sitesinden fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram tüm dünyanın fotoğraf uygulaması olmak istiyor. Uygulamayı, yüksek veri kullanım ücretleri yüzünden veya depolama alanınız olmadığı için telefonunuza indiremiyorsanız ya da indirmek istemiyorsanız bile bu sorun değil. Çünkü artık Instagram’ın mobil web sitesi üzerinden fotoğraf yüklemek mümkün. Uygulamadaki filtre özellikleri olmasa da artık mobil web üzerinden Instagram’a fotoğraf yükleyebilir ve keşfet sekmesinin basitleştirilmiş bir versiyonunu kullanabilirsiniz.

Şimdiye dek mobil web üzerinden Instagram daha çok pasif olarak kullanılabiliyordu. Başkalarının paylaşımlarını görüntüleyip beğenebiliyor ya da kullanıcıları takip edebiliyordunuz. Ancak kendi fotoğraflarınızı yüklemek için uygulamayı indirmeniz gerekiyordu. Instagram mobil web üzerinden fotoğraf paylaşımı uygulamasını ilk olarak Mart ayında denemeye başlamıştı. Şimdi ise tüm kullanıcılar bu özellikten yararlanabiliyor.

Masaüstünden nasıl fotoğraf yüklenir?

Masaüstünden uygulamaya girenler ise hala fotoğraf paylaşımı yapamıyor. Masaüstü cihazınızı bir mobil cihaz gibi gösterip fotoğraf yükleme özelliğini kullanabilmek için önce tarayıcınızdan yeni bir sekme açıp daha sonra geliştirici menüsünü açmanız gerekiyor. Bunun için F12 tuşuna basabilir ya da sayfaya sağ tıklayıp ‘incele’ seçeneğini seçebilirsiniz. Açılan geliştirici menüsünün sol üst kısmında bulunan telefon ya da tablet benzeri ikona tıkladığınızda ekran mobil cihaz boyutlarına küçülecektir. Daha sonra Instagram’ın web sitesine girdiğinizde cihazınızı mobil olarak algılayacak ve fotoğraf ekleme özelliğini gösterecektir. Böylece bilgisayarınızdan direkt Instagram’a fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Bir çok özellik kullanılamıyor

Uygulamayı telefona yükleyemeyenlere iyi bir alternatif olsa da mobil web üzerinden Instagram kullanmak, pek çok özellikten de mahrum kalmak anlamına geliyor. Mobil web’de halen video yükleme, filtreler, hikayeler ve mesajlaşma gibi özellikler yok.

Mobil webin geliştirilmesi, Instagram’ın küresel büyüme stratejisinin bir yansıması. Mobil webe ayrıca giriş yapma, düşük model Android cihazlar için daha rahat kullanım ve çevrimdışı kullanma özellikleri ekleyen Instagram, internet bağlantısı iyi olmayan müşterilerine de yardımcı olma konusunda oldukça azimli. Bu değişiklikler de meyvesini veriyor. Geçmişte her 100 milyon yeni kullanıcıyı 9 ayda kazanan şirket, son 100 milyon kullanıcısını sadece 4 ayda elde etti.

Büyümeye önemli bir katkısı var

Gelişmekte olan ülkelerdeki pek çok kullanıcı Instagram uygulamasını indirip kullanabilecek kadar hızlı bir internet bağlantısına sahip olmayabilir. Telefonlarda her zaman yeterli depolama alanı bulunmayabilir. Ayrıca veri kullanımı ücretleri de uygulamanın kullanılabilmesini engelleyen faktörlerden biri olabilir. Mobil web’in geliştirilmesi bu kullanıcılara yardımcı oluyor. Bir başka çözüm ise uygulamanın ‘hafif’ versiyonunun çıkarılmaı olabilir. Örneğin Facebook’un daha az veri kullanan ‘Lite’ versiyonu bugün 200 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Messenger’ın da benzer bir Lite versiyonu var. Gelecekte Instagram’dan da benzer bir hamle görebiliriz.

Şimdilik, Instagram’ın bu hamleleri, gelişmekte olan ülkelerde en büyük rakibi Snapchat’in bir adım önünde olmasını sağlıyor. Snapchat’in videolarla dolu uygulaması, çok fazla veri kullandığı için iyi bir internet bağlantısı gerektiriyor. Bu durum da uygulamanın gelişmekte olan ülkelerde yayılmasını geciktiriyor.

Kaynak: TechCrunch

 

Instagram tüm dünyanın fotoğraf uygulaması olmak istiyor. Uygulamayı, yüksek veri kullanım ücretleri yüzünden veya depolama alanınız olmadığı için telefonunuza indiremiyorsanız ya da indirmek istemiyorsanız bile bu sorun değil. Çünkü artık Instagram'ın mobil web sitesi üzerinden fotoğraf yüklemek mümkün. Uygulamadaki filtre özellikleri olmasa da artık mobil web üzerinden Instagram'a fotoğraf yükleyebilir ve keşfet sekmesinin basitleştirilmiş bir versiyonunu kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği