Instagram profilinizin en popüler renkleri hangileri?

Year of Colour adlı web uygulaması, Instagram’daki fotoğraflarınızı inceleyerek en popüler renkleri, daireler halinde gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram’da geçtiğimiz yılın en popüler fotoğraflarını yeniden paylaşmak yeterli gelmediyse şimdi geçmişe bakıp bir yılın hangi renklerle geçtiğini inceleyebileceğiniz bir uygulama var. Year of Colour adlı web uygulaması, Instagram’daki fotoğraflarınızı inceleyerek fotoğraflarda en çok yer alan renkleri popülerliklerine göre, renkli noktalar halinde gösteriyor.

Uygulamayı hazırlayan Stef Lewandowski, uygulama için ilhamı eşi Emily Quinton’dan aldığını söylüyor. Quinton, Makelight adlı bir şirketin yöneticisi ve bu şirkette insanların Instagram’daki varlıklarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Lewandowski “Eğer istikrarlı görünürseniz ve yüksek kaliteli içerikler sunarsanız insanlar takip butonuna basıyor.” diyor.

Bir veri görselleştirme aracının bu amaç için faydalı olabileceğini düşünen girişimci, “Belki biraz yapay zeka, biraz makine görüşü ve biraz veri işleme kullanarak çok insansı bir şey ortaya çıkarabiliriz diye düşündüm.” diyor. Uygulama “Eğer sadece renk paletlerinin gözünden bakıyor olsaydım internette nasıl görünürdüm?” sorusunu yanıtlıyor.

Nasıl kullanılıyor?

Uygulamayı kullanmak için yearofcolour.com adresine gidip Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekiyor. Uygulama gizlilik konusunda oldukça net. Lewandowski’nin şifrenizi göremeyeceği ifade edilmiş. Instagram’ın belirlediği kurallar gereği uygulama sadece kendi Instagram hesabınızla çalışıyor. Yani “Acaba Kim Kardashian’ın gönderilerinin renk paleti nasılmış?” diye bakmamız mümkün değil. Lewandowski “Bunu yapamıyor olmamız üzücü ama mahremiyet açısından bakıldığında sebebini anlayabiliyorum.” diyor.

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra bir zaman aralığı seçiyorsunuz ve o zaman aralığından en popüler gönderileriniz bir veri görselleştirme aracıyla önünüze sunuluyor. (100’den fazla gönderiniz varsa en popüler 100 tanesi işleniyor). Uygulama her görseli 6 ila 9 renge indirgiyor. Daha sonra bu renklerden noktalar oluşturuyor. Gönderinin popülerliğine göre noktaların boyutu da büyüyor. Mesela en popüler gönderiniz turuncu bir gün batımı fotoğrafıysa renkli noktalarınızın ortasında büyük ve turuncu bir yuvarlak görmeniz muhtemel. Lewandowski noktaların ilgi ve içeriğin birleşimi olduğunu söylüyor.

Farklı ayarlar

Ayrıca bazı ayarları değiştirerek oluşan renkleri belirleyebiliyorsunuz. Örneğin popülariteye göre renk sayısını azaltabiliyor ya da parlak olmayan renkleri dışarıda bırakabiliyorsunuz. Diğer butonlarla da en parlak renkleri merkeze çekebiliyor ya da yuvarlakları fotoğrafların çekiliş tarihine göre sıralayabiliyorsunuz (2018 Ocak’ta çekilen en ortaya Aralık’ta çekilen fotoğraflar ise en dışa gidiyor. Lewandowski kullanıcıların sonuçlarını basılı olarak satın alabileceğini söylüyor.

En güzel özellik ise kağıda basılamıyor. ‘Oynat’ butonuna bastığınızda renklerin yıl içinde nasıl değiştiğini görebiliyorsunuz. (Kış aylarında beyazın, yaz aylarında da mavinin yoğunlaştığını görmeniz muhtemel) Lewandowski bu seçenekte gördüklerinizin sadece renkler değil aynı zamanda anılar olduğunu belirtiyor.

Kaynak: The Verge

Year of Colour adlı web uygulaması, Instagram’daki fotoğraflarınızı inceleyerek fotoğraflarda en çok yer alan renkleri popülerliklerine göre, renkli noktalar halinde gösteriyor. Uygulamayı hazırlayan Stef Lewandowski, uygulama için ilhamı eşi Emily Quinton’dan aldığını söylüyor. Quinton Makelight adlı bir şirketin yöneticisi ve bu şirkette insanların Instagram’daki varlıklarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Lewandowski “Eğer istikrarlı görünürseniz ve yüksek kaliteli içerikler sunarsanız insanlar takip butonuna basıyor.” diyor.Yorumunuz: