Instagram fenomeni olacağım derken icralık oldu

Instagram'da popüler olmak uğruna kazancından çok daha fazlasını harcayarak lüks bir yaşam süren ve yüklü miktarda borçlanan Lissette Calveiro, New York Post'a konuştu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir kadın, sosyal medya fenomeni olmaya çalışırken nasıl borç batağına sürüklendiğini anlattı.

Şu anda 26 yaşında olan Lissette Calveiro, 2013 yılında staj yapmak için Miami’den New York’a taşındığında kendini Sex and the City’nin içinde bulmuş gibi hissettiğini söylüyor.

Honestly, just leave me here.

A post shared by Lissette Calveiro (@lissettecalv) on

“Instagram’a fotoğraf koymak için alışveriş yapıyordum”

Sonu gelmeyen pazar kahvaltıları, pahalı kıyafetler ve tatiller sayesinde Instagram profili göz alıcı hale gelmiş olsa da Calveiro ekonomik açıdan zorluklar çekiyordu. Staj yaptığı yer sadece ulaşım masraflarını karşıladığı için kendi birikimlerinden harcamaya başlayıp bir de yarı zamanlı bir satış işi buldu. Stajı bittikten sonra Miami’ye dönüp tam zamanlı bir gazeteci olarak çalışmaya başlamasına rağmen Instagram etkileşimi uğruna sürdürdüğü lüks yaşam, kendisini 10 bin Dolar’lık borç batağına sürüklemeye devam etti. New York Post‘a konuşan Calveiro “Instagram’a koyabileceğim en iyi fotoğrafı çekmek için alışveriş yapıyordum. Gelirimin üzerinde harcamalar yapıyordum. Bir yalanın içinde yaşıyordum ve borçlarım vardı.” dedi.

2016 yılında düşük-orta seviyede bir maaş almasına rağmen Calverio, bir kıyafeti ikinci kez giydiği görülmesin diye ayda 200 Dolar ayırarak kıyafet almaya devam edip borçlarını artırdığını söylüyor. Tasarım çantalara bin Dolar’a varan miktarlar ödeyen Calveiro her ay seyahate çıkıyordu:

Snapchat’in dijital pasaport damgalarına benzeyen konum filtreleleri vardı. Ben de en az 12 tane biriktirmek istemiştim. Açık konuşmak gerekirse 2016’da yaptığım tatillerin çoğu Instagram içindi.

Sosyal medya fenomeni olmaya çalışan genç kadın, o yılın sonuna doğru Manhattan’da halkla ilişkilerle ilgili bir iş bulduğunda bir şeylerin değişmesi gerektiğini fark etti: “New York’a taşınma durumum ortaya çıkınca dikkatli davranmam gerektiğini yoksa hayatta kalamayacağımı anladım.”

Borçlarını ödedi

Instagram etkinliklerini azaltan Calveiro hızlı bir şekilde harcama alışkanlıklarını değiştirdi. Kendi payına 700 Dolar düşecek şekilde bir arkadaşıyla eve çıktı ve haftalık market alışverişi için kendine 35 Dolar bütçe ayırdı. 14 ay sonra ise nihayet borcunu kapatmıştı. Calveiro harcamalarını kısmasına rağmen, tasarım kıyafetler ve aksesuarlar kiralayan çevrimiçi Rent the Runway hizmetindeki aylık üyeliğini devam ettirdiğini de itiraf ediyor.

Şu anda Soho’da yaşayan Calveiro, Instagram’da popüler olmak uğruna bu kadar para harcadığı için pişman olduğunu, bir fotoğraf paylaşma platformunun genç kadınlar üzerinde böyle bir etki yaratabildiği için endişelendiğini söylüyor.

Kaynak: Independent

Instagram fenomeni olmak için lüks bir yaşam sürmeye başlayan Lissette Calveiro'nun hatası kendisine 10 bin Dolar'a mal oldu. Staj yapmak için gittiği New York'ta kendi birikimlerini harcamaya başlayıp bir de yarı zamanlı iş bulan Calveiro Instagram'da fotoğraf paylaşabilmek için kıyafet alışverişleri ve seyahatler yapmaya başladı. Daha sonra tam zamanlı şekilde gazeteci olarak çalışmaya başlamasına rağmen borçları giderek arttı ve sonunda 10 bin Dolar'a ulaştı. Bir süre sonra hatasını anlayan genç kadın, harcamalarını kısarak 14 ay sonunda borçlarını kapattı. Yaptığı şeyden pişmanlık duyduğunu söyleyen Calveiro, bir fotoğraf paylaşma platformunun genç kadınların üzerinde böyle büyük bir etkiye sahip olmasının ürkütücü olduğunu düşünüyor.

2 Yorum

  • Yapmış olduğu bu derece -bence- saçma bir hareketi anlatabilmesi ile kendi gibi düşünen nice insana örnek olmuş/olabilecek olması takdir edilesi bir davranış olmuş.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği