Twitter, çeşitliliği artırmak için kadınlara ve azınlıklara özel staj programı açıyor

Twitter, daha fazla kadın ve azınlığı teknik kadrosuna katarak çeşitliliği artırmak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çarşamba günü açıklama yapan Twitter, mühendislik ve veri bilimi ekiplerine daha fazla kadını ve azınlığı dahil etmek üzere staj programı açacağını duyurdu. Bu hamlenin amacı, şirketin teknik kadrosundaki çeşitliliği artırmak.

Yapılan açıklamada “Twitter’ı inşa eden kişilerin Twitter’ı kullanan kişilerin temsilcisi olması gerektiğine inanıyoruz. Tarih boyunca teknoloji dünyasında yeterince temsil edilmediğini düşündüğümüz gruplar arasında kadınlar, siyahiler, Latinx (Latino yerine cinsiyetten bağımsız şekilde kullanılan kelime), Amerika yerlileri vs. var.” ifadelerine yer verildi.

Son birkaç yıldır Twitter; platformda ırkçılık, cinsiyetçilik ve Yahudi düşmanlığı da dahil olmak üzere çeşitli taciz olaylarına ortam sağladığı için eleştirilerin odağı olmuştu. Diğer teknoloji devleri gibi Twitter da kitlelere hitap eden ürünler ortaya koymak için çalışsa da çeşitlilik içeren bir ekip kurma konusunda sorunlar yaşamıştı. Twitter’ın iş gücünde kadınların oranı yüzde 41,2, siyahi çalışanların oranı yüzde 4,7 ve Hispaniklerin oranı yüzde 4. Şirket, hedefinin kadınların oranını yüzde 43’e, siyahi ve Hispanik çalışanlarının oranlarını ise yüzde 5’e çıkarmak olduğunu söylüyor.

Staj on iki ay sürecek

Twitter sözcülerinden biri, CNBC’ye gönderdiği bir e-postada Twiter Mühendislik Staj Programı’nda şu anda 16 tane açık pozisyon olduğunu, ancak ileride programın kapsamını genişletmeyi düşündüklerini söyledi.

Mühendislik Staj Programı’na katılanlar, Twitter’ın San Francisco, New York, ve Boulder şehirlerindeki ofislerinde çalışmaya başlayacak. Stajyerler, 12 ay boyunca şirketin sağladığı haklardan da faydalanarak tam zamanlı şekilde teknik ekiplerle çalışacak. Programı tamamlayanlar, şirketin mühendislik ekiplerinden birine katılacak. Staj program sadece kadınlar ya da azınlıklarla sınırlı değil. Twitter, ‘geleneksel olmayan sosyal çevrelerden’ gelen insanları ekibine katmaya çalışıyor. Mesela, biraz programlama becerisi olan eski askerler ve iş gücüne yeniden katılmaya karar veren hasta bakıcılar gibi.

Kaynak: CNBC

Yakın zamanda açıklama yapan Twitter, mühendislik ve veri bilimi ekiplerine daha fazla kadın ve azınlığı dahil etmek amacıyla Twitter Mühendislik Staj Programı'nı açacağını duyurdu. Twitter'ın asıl hedefi, teknoloji dünyasında tarih boyunca yeterince temsil edilememiş kişilerin temsil edilmesini sağlamak. Şirket sözcülerinden birinin yaptığı açıklamaya göre, şu anda programda 16 açık pozisyon var ancak gelecekte daha fazla pozisyon açılması mümkün görünüyor. Staj programına katılanlar 12 ay boyunca Twitter'ın San Francisco, New York, ve Boulder şehirlerindeki ofislerinde tam zamanlı şekilde çalışacak. Programı tamamlayanlar, şirketin mühendislik ekiplerinden birine katılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği