Instagram da ‘bozdu’

Sosyal medya analiz şirketi Quintly tarafından yapılan araştırmaya göre, Instagram kullanıcılarının siteye olan ilgisi yavaş yavaş azalıyor gibi görünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son günlerde, insanların Instagram’a olan ilgisi kayboluyor gibi görünüyor. Sosyal medya analiz şirketi Quintly’den alınan yeni verilere göre, ünlüler ya da markalar gibi popüler hesaplardan paylaşılan fotoğraflara yapılan yorum ve beğenilerin sayısı 2015-2016 Mart ayları arasında yüzde 27 oranında azaldı. Bu zaman diliminde, videolara olan ilgi de yüzde 39 oranında düşüş gösterdi.

Quintly’ye göre etkileşimdeki azalma, Instagram’ın sürekli artan kullanıcı tabanının doğal bir sonucu; yani daha fazla gönderi daha fazla takip edilmesi ve beğenilmesi gereken gönderi anlamına geliyor. Aynı araştırmada şirket, Instagram kullanıcılarının günde ortalama bir gönderiden biraz fazla paylaştıklarını fark etti. (Buna karşılık, Facebook kullanıcılarının günde ortalama iki gönderi paylaştığı belirtiliyor.) Bunlara ek olarak şirket, daha popüler olan hesapların etkileşimlerinde daha ani bir düşüş yaşandığı ifade edildi.

Screenshot

Bir başka deyişle, etkileşimlerin azalmasının sebebi Instagram kullanıcılarının sıkıcı olmaları değil. Aksine, Quintly’ye göre zaman tünellerimiz hiç olmadığı kadar dolu. Eylül’den itibaren Instagram aylık 400 milyon aktif kullanıcısı olduğunu açıkladı. Bu istatistiği göz önünde bulundurduğumuzda geçtiğimiz seneye göre 100 milyon kişilik bir artış olduğunu görüyoruz.

Quintly’nin sözcüsü Julian Gottke, “Aslında bu durum gayet normal. Instagram eskidikçe etkileşimler de azalacak. Pazarlamacıların hedeflerinin bir önceki yılınkiyle aynı olamayacağını bilmeleri çok önemlidir. Aksi takdirde gerçekçi olamazlar, başarıyı aynı şekilde elde etmek mümkün değildir.” dedi. Instagram’ın son dönemde gönderi akışında yaptığı değişikliklerin sebebi de benzer bir bakış açısı olabilir.

Bu araştırma için Quintly, kendi müşterilerine ait olan 13 bin Instagram hesabını inceledi. Bu hesaplar arasında profesyonel atletlerin, politikacıların, ünlülerin, kurumsal markaların ve daha birçok tabakadan insanın hesapları var.

instagram

Sosyal medya analiz şirketi Quintly’nin yaptığı araştırmaya göre, Mart 2015-Mart 2016 ayları arasında Instagram kullanıcılarının yorum ve beğenilerinde %27 oranında bir azalma meydana geldi. Şirketin sözcüsü Julian Gottke "Bir sitenin canlı kalabilmesi için her yıl farklı pazarlama teknikleri bulmak ve uygulamak hayati önem taşıyor." şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği