Facebook genç kullanıcılarını kaybediyor

eMarketer verilerine göre Facebook'un ABD'deki genç kullanıcı kaybı, beklentilerin üzerinde.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırma şirketi eMarketer 2017’de genç Facebook kullanıcılarında yüzde 3,4 oranında düşüş olacağını öngörmüştü. Ancak şirket yeni yılda yaptığı araştırmada gerçek oranın Facebook için çok daha kötü olduğunu buldu.

eMarketer’ın verilerine göre, 2017’de Facebook Amerika’da 12 ile 17 yaş aralığındaki kullanıcılarının %9,9’unu, yani yaklaşık 1,4 milyon kullanıcıyı kaybetti. Bu tahmin edilenin neredeyse 3 katı. Bu yaş aralığındaki ABD kullanıcıları yıl sonunda yaklaşık 12,1 milyona düştü.

Düşüşün birçok nedeni var. Facebook ‘havalı’ olma özelliğini yıl geçtikçe kaybediyor ve gençlerin aile ve arkadaşlarıyla iletişime geçmek için artık çok daha fazla alternatifi bulunuyor. Facebook ayrıca bir dijital arşiv olarak işlev görse de, gençlerin buna pek de bir ilgisi yok gibi gözüküyor. Tam tersine kaybolan fotoğraf ve video özelliği sunan Snapchat ve Instagram’a olan ilgi büyüyor.

eMarketer ayrıca, 2017 yılında Facebook’un Amerika’daki 25 yaş altındaki 2,8 milyon kullanıcısını kaybettiğini açıkladı. Sosyal medya devinin yeni yılı da çok farklı olmayacak gibi gözüküyor. Araştırma şirketine göre 25 yaş altı Amerikalı kullanıcıların sayısı düşmeye devam edecek. 2,1 milyonluk düşüş öngören şirket yaşlara göre oranları şöyle ayırıyor:

  • 11 yaş altı Facebook kullanıcılarında yüzde 9,3’lük bir düşüş. (Facebook’un kullanım şartları 13 yaşından büyük olmayı gerektirse de bunun üstesinden gelmek çok basit.)
  • 12-17 yaş arasındaki kullanıcılarda yüzde 5,6’lık düşüş.
  • 18-24 yaş arasındaki kullanıcılarda yüzde 5,8’lik düşüş.
12-17 yaş arası ABD’deki Facebook kullanıcılarının yıllara göre değişimi

Gençlerdeki kullanım oranı düşüş gösterirken, araştırma şirketi ortalama ABD kullanıcılarındaki artışın birkaç yıl daha devam edeceğine inanıyor. Facebook’un sahibi olduğu Instagram’da ise işler harika gidiyor. ABD kullanıcılarının bu yıl yüzde 13 artacağı ve 105 milyona çıkacağı öngörülüyor. Instagram’ın rakibi Snapchat’in ise ABD’de yüzde 9 büyüyeceği tahmin ediliyor.

12-17 yaş arasındaki ABD kullanıcıların kullandığı platformların yıllık değişimi

eMarketer bağımsız bir araştırma şirketi ve Facebook’un tüm istatistiklerine sahip değil. Dolayısıyla bu veriler önemli yönelimler gösteriyor olsa da, yüzde yüz kesinlik göstermiyor. Ancak genç kullanıcılarda 2 yıl üst üste böylesine büyük bir düşüş öngörmesi ve şirketin son 2 yılda yaşadıkları Facebook için tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösteriyor.

Kaynak: Recode

Araştırma şirketi eMarketer 2017'de genç Facebook kullanıcılarında yüzde 3,4 oranında düşüş olacağını öngörmüştü. Ancak şirket yeni yılda yaptığı araştırmada gerçek oranın Facebook için çok daha kötü olduğunu buldu.

eMarketer'ın verilerine göre, 2017'de Facebook Amerika'da 12 ile 17 yaş aralığındaki kullanıcılarının yüzde 9,9'unu, yani yaklaşık 1,4 milyon kullanıcıyı kaybetti. Bu tahmin edilenin neredeyse 3 katı. Bu yaş aralığındaki ABD kullanıcıları yıl sonunda yaklaşık 12,1 milyona düştü. Sosyal medya devi, ABD'deki 25 yaş altı kullanıcılarında ise toplamda 2,8 milyon kullanıcı kaybetti.

2 Yorum

  • genel olarak oranın daha fazla olduğu kanısındayım. şahsen çok fazla kullanmıyorum. çevremdeki kişilerde de durum pek farklı değil. alakasız çok eklenti yapıldı. mesele beni en çok rahatsız eden kullanmamama sebep olan özellik bir arkadaşımın hiç tanımadığım birine ait beğeni ve yorumlarının benim profil sayfamda görünmesi oldu. profil sayfamda kim olduğunu bilmediğim tanımadığım bir dünya kişiye ait resimler ve yorumlarla doldu. bir çok kişiyi arkadaş listemde tutmama rağmen onlarla ilgili takibi bırakmıştım. instagramda en azından bunu görmek isterseniz ayrı bir bölüm var.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği