Emeklilerin tercihi Facebook

Facebook her geçen gün daha fazla genç kullanıcı kaybediyor ve 55 yaşın üzerindeki kullanıcı sayısı da gitgide artıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’a sosyal medyanın huzurevi demek belki biraz abartılı bir ifade olabilir ama sosyal medya platformu her geçen gün daha fazla genç kullanıcı kaybediyor ve 55 yaşın üzerindeki kullanıcı sayısı da gitgide artıyor. Facebook genel olarak kullanıcılarını elinde tutmakta zorlanıyor. 2017 rakamları ile karşılaştırıldığında şirketin bugün ABD’de 15 milyon daha az üyesi olduğu görülüyor. Edison Research’ün geçtiğimiz hafta yayımladığı rakamlara göre 2017’de ABD’de 12 yaşın üzerindeki nüfusun yüzde 67’si Facebook kullanıcısıydı. Bu oran şimdi yüzde 61’e kadar düştü.

Edison 2017’de 12-34 yaş arası kişilerin yüzde 79’unun Facebook kullandığını ama bu oranın bugün yüzde 61’e gerilediğini belirledi. Öte yandan 35-54 yaş arası kullanıcıların oranı da 2017’de yüzde 72’yken şimdi yüzde 69. 55 yaş ve üzeri kullanıcı oranı ise 2018’den 2019’a kadar yüzde 49’dan yüzde 53’e çıktı. Ergenlerin sürekli ebeveynlerinden ve akrabalarından arkadaşlık isteği gelmesinden şikayet etmesi çok da şaşırtıcı değil.

Facebook sosyal medyanın huzurevi mi oluyor?

Gençler Instagram’a ve Snapchat’e gidiyor

Genç kullanıcıların Facebook’u kitleler halinde terk etmesinin bazı muhtemel sebepleri var. Raporda bu sebepler detaylarıyla incelenmedi ancak Facebook’un mahremiyet skandallarına karışmasının kullanıcı kaybetmesinde etkisi olduğunun düşünüldüğü belirtildi. Instagram ve Snapchat gibi basit yapısıyla gençlere daha çok hitap eden ve Facebook’a göre daha az kişisel veri toplayan platformların yaygınlaşması da Facebook’un genç kullanıcılarını kaybetmesinin sebeplerinden biri olabilir.

Instagram da aslında Facebook’un bir şirketi ama bu durum sorunu düzeltmeye yardımcı olmuyor. Facebook’un kullanıcıların platformdan uzaklaşmasını engellemek için herkesi kapsayan bir mesajlaşma sistemini kullanıma sunması belki bir çözüm olabilir. Ya da sosyal medyanın huzurevi olduğunu kabullenip buna göre çalışmalar yürütmeye karar verebilir.

Kaynak: Statista

Facebook'a sosyal medyanın huzurevi demek belki biraz abartılı bir ifade olabilir ama sosyal medya platformu her geçen gün daha fazla genç kullanıcı kaybediyor ve 55 yaşın üzerindeki kullanıcı sayısı da gitgide artıyor. Edison Research, 2017'de 12-34 yaş arası kişilerin yüzde 79'unun Facebook kullandığını ama bu oranın bugün yüzde 61'e gerilediğini belirledi. Öte yandan 35-54 yaş arası kullanıcıların oranı da 2017'de yüzde 72'yken şimdi yüzde 69. 55 yaş ve üzeri kullanıcı oranı ise 2018'den 2019'a kadar yüzde 49'dan yüzde 53'e çıktı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği