Facebook kullanıcı hareketleri yüzde 20 düştü

Ard arda gelen skandallar sonrası Facebook’taki kullanıcıların platform içi paylaşım ve beğeni oranları yüzde 20 düştü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

The Guardian’ın haberine göre, Facebook kullanıcılarının sayısında azalma var, ancak Facebook başka şekillerde kullanımın arttığını söylüyor.

Analitik şirketi Mixpanel’e göre, 2018’in Nisan ayında Cambridge Analytica skandalının The Observer aracılığıyla ifşa olmasından sonra, Facebook’ta beğeni, paylaşım ve gönderi sayısı neredeyse yüzde 20 düştü. Nisan 2018’i temel alan araştırma, bir ayda yüzde 10 düşen kullanımın, yazın biraz yükseldiğini, 2018’in sonbahar ve kışında yeniden düştüğünü gösteriyor. ABD seçimleri zamanı ise kısa bir zamanlık yükseliş gözlemleniyor.

Bu düşüş; şirketin veri, gizlilik ve nefret söylemi politikalarına dair skandalların ortaya çıkmasıyla eş zamana denk geliyor. Geçtiğimiz Eylül ayında, Facebook 50 milyon hesabı etkileyen bir açığını keşfetmişti. Kasım ayında ise bir yöneticinin George Soros isimli yardımsevere saldırı için bir PR şirketi kiraladığı ortaya çıktı. Şirket aynı zamanda platformun Myanmar’daki etnik temizleme adına kullanılmasına izin vermesiyle ilgili de eleştirildi.

Kullanıcılar eksilmedi ama hareket azaldı

Facebook’un kendi istatistikleri Mart 2019 sonuna kadar kullanıcıların günlük ve aylık hareketlerindeki artışı, hesaplarına log-in olma sayılarını gösteriyor. Şirketin Nisan ayında yayınlanan en son çeyreklik kazanç raporunda 1, 56 milyar günlük ortalama kullanıcıyla, Mart 2018’deki kullanıcı sayısından yüzde 8 artış olduğu yazıyor. Rapor ayrıca aylık ortalama kullanıcı sayısını da aynı şekilde yüzde 8 artmış gösteriyor. Facebook’un raporu Mixpanel’in raporuyla uyumlu; ancak geçtiğimiz yılın fıkra raporları, skandallar sonrası Facebook hesaplarını silmiş ya da oturum açmayı bırakmış çok sayıda kullanıcı olmasa da, var olan birçoğunun kullanımlarını azalttığını ileri sürüyor.

Bu ay da bir pazar araştırma firması olan eMarketer, ABD’deki Facebook kullanımında bir düşüş olduğunu ve tipik Facebook kullanıcısının sitede günde 38 dakika geçirdiğini yazdı. Bu rakam, 2017’de verilen günde 41 dakikadan 3 dakika düşük. EMarketer raporu “Facebook, zaman ve dikkatlerini diğer sosyal platformlara ve dijital etkinliklere yayan genç kullanıcıları kaybetmeye devam etti” diyor.

Kaynak: The Guardian

Bu düşüş; şirketin veri, gizlilik ve nefret söylemi politikalarına dair skandalların ortaya çıkmasıyla eş zamana denk geliyor. Geçtiğimiz Eylül ayında, Facebook 50 milyon hesabı etkileyen bir açığın keşfetmişti. Kasım ayında ise bir yöneticinin George Soros isimli yardımsevere saldırı için bir PR şirketi kiraladığı ortaya çıktı. Şirket aynı zamanda platformun Myanmar’daki etnik temizleme adına kullanılmasına izin vermesiyle ilgili de eleştirildi. Bu ay bir pazar araştırma firması olan eMarketer, ABD'deki Facebook kullanımında bir düşüş olduğunu ve tipik bir Facebook kullanıcısının sitede günde 38 dakika geçirdiğini yazdı. Bu rakam, 2017’de verilen günde 41 dakikadan 3 dakika düşük. EMarketer raporu “Facebook, zaman ve dikkatlerini diğer sosyal platformlara ve dijital etkinliklere yayan genç kullanıcıları kaybetmeye devam etti” diyor.

2 Yorum

  • “George Soros isimli yardımsever” mi? İş sadece çeviri mi yoksa anlamlı şeyler mi diye düşünmeye başladım.

  • Yaşanan skandallar ile birlikte sürekli olarak kafalarda acaba Facebook bir yerlere mi çalışıyor düşüncesi oluşmaya başladı. Haliyle insanlar korkuyor. Yaptığımız sunumlar sonrasında bize gelen soruların büyük bölümü bu konularla ilgili.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği