Instagram çevrimiçi alışveriş özelliğini başlattı

Instagram kullanıcıları artık uygulama üzerinden alışveriş yaparken ödemeyi de uygulamadan çıkmadan yapabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram mobil uygulamalarında ödeme yapma özelliğini tanıtarak bir alışveriş platformu olma yolunda bir adım daha attı. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar ödeme bilgilerini Instagram’da depolayabilecek ve çok daha hızlı bir şekilde alışveriş yapabilecek. Bunun karşılığında Instagram, satıcı firmadan bir satış ücreti alacak. Şimdilik sadece ABD’de kullanılabilen özellik ilk olarak 20 kadar şirket tarafından kullanılacak. Bunlar arasında Nike, Adidas, Dior, H&M, MAC Cosmetics, Michael Kors, Oscar de la Renta, Prada, Uniqlo, Warby Parker ve Zara bulunuyor.

Uygulama içinden satın alınabilecek ürünlerin altında artık büyük, mavi bir “Instagram’da Ödeme Yap” butonu bulunuyor. Bu butona bastığınızda e-posta adresiniz isteniyor. Daha sonra teslimat bilgilerinizi ve ödeme yönteminizi girmeniz gerekiyor. Son olarak alışverişin detaylarını kontrol edip siparişi verebiliyorsunuz.

“Alışveriş şirketin geleceğini temsil ediyor”

Daha önce Instagram üzerinden ödeme yapmak için, açılan bir pencereden satıcının sitesine gitmek ve ödemeyi oradan tamamlamak gerekiyordu. Bu durum, bazı kullanıcıların sorunlar yaşamasına ve satın alma işlemini tamamlamadan çıkmasına sebep oluyordu. Instagram, kullanıcılara uygulama içinde ödeme yapma imkanı vererek daha fazla alışveriş yapılmasını sağlayabileceğini düşünüyor. Böylece Instagram, ana şirketi Facebook için bir ticaret merkezi haline gelecek. Facebook da yakın zamanda, alışveriş ve ödemelerin şirketin geleceğini temsil ettiğini belirtmişti.

Şimdilik ödeme bilgileri sadece Instagram üzerinde kullanılabilecek ancak Facebook’un gelecekte bu bilgileri diğer Facebook ürünlerinde de kullanmanıza izin vermesi mümkün. Şirket aynı zamanda WhatsApp için de blok zinciri tabanlı ayrı bir ödeme yöntemi geliştiriyor. Ama şimdilik Instagram’da kaydedilen bilgiler üçüncü partilerle paylaşılmayacak.

Instagram, alışverişin dev bir iş imkanını temsil ettiğine inanıyor. Geçtiğimiz yıl da şirketin ayrı bir alışveriş uygulaması geliştirdiği haberleri çıkmıştı. Şirket aynı zamanda Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ayda 130 milyon kişinin uygulamadaki alışveriş gönderilerine tıkladığını söylüyor.

Yeni özellikler kapıda

Ödeme özelliğiyle ilgili yayımlanan bir blog gönderisinde, “Uygulamadan ödeme yapma, uzun vadeli alışveriş yatırımlarımızın sadece bir parçası Bu yıl içinde Instagram’da alışverişi daha keyifli hale getirecek daha fazla yöntem açıklayacağımız için heyecanlıyız.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: The Verge

Instagram mobil uygulamalarında ödeme yapma özelliğini tanıtarak bir alışveriş platformu olma yolunda bir adım daha attı. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar ödeme bilgilerini Instagram'da depolayabilecek ve çok daha hızlı bir şekilde alışveriş yapabilecek. Bunun karşılığında Instagram, satıcı firmadan bir satış ücreti alacak. Şimdilik sadece ABD'de kullanılabilen özellik ilk olarak 20 kadar şirket tarafından kullanılacak.

2 Yorum

  • Shopify ve benzeri yerel firmalar icin buyuk bir rekabet ortamı yaratır. Hali hazırda Turkiyeye yeni giren Amazon elini çabuk tutmaz ise potansiyel musterielrini instagram kaptibabilir.

  • Instagram’ın bu işe girmesi beklenen bir hamleydi fakat yaşattığı satın alma deneyimini geliştirmesi gerekiyor. Şu anki hali ile çok kullanışlı değil.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği