Instagram 12 yaşındaki kıza güzellik ve makyaj reklamları gösteriyor

12 yaşındaki kız çocuğunun teyzesi, yeğeninin Instagram hesabına gelen güzellik ve mekyaj reklamlarının görüntülerini paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram’a üye olmak için gereken minimum yaş olan 13 yaşına girmek üzere olan bir kız çocuğu, yeni katıldığı platformda sadece güzellik ve modayla ilgili reklamlara boğuldu. Kız çocuğunun teyzesinin paylaştığı ekran görüntülerinde gün boyunca küçük kıza gösterilen reklamlardan örnekler görülüyor. Instagram’ın açıklamasına göre, otomatik gösterilen bu reklamlar, kullanıcının takip ettiği kişiler ve beğendiği gönderiler temel alınarak seçiliyor.

Çocuğun teyzesi Tamsin Winter, reklamları gördüğü zaman çok üzüldüğünü ve bu reklamların akademik ve sportif olarak tasvir ettiği yeğeninin beğenilerini yansıtmadığını söyledi. Beden ve kendine güven üzerine bir konuşma yapmak üzereyken bu gönderilere rastlayan Bayan Winter, ‘Reklamlar arasında en ufak bir nüans farkı bile yoktu, hepsi güzellik ya da modayla ilgiliydi’’ dedi ve ekledi: ‘’Spor kıyafetleriyle ilgili bir reklamda bile manken kız sporla ilgili herhangi bir şey yapmıyor, sadece saçlarıyla oynuyor.’’

Instagram’ın reklam politikasına göre sağlık, kilo verme ve sporla ilgili reklamların hedef kitlesinin en az 18 yaşında olması gerekiyor.

Kaynak: BBC

Instagram’a üye olmak için gereken minimum yaş olan 13 yaşına girmek üzere olan bir kız çocuğu, yeni katıldığı platformda sadece güzellik ve modayla ilgili reklamlara boğuldu. Kız çocuğunun teyzesinin paylaştığı ekran görüntülerinde gün boyunca küçük kıza gösterilen reklamlardan örnekler görülüyor. Instagram’ın açıklamasına göre, otomatik gösterilen bu reklamlar, kullanıcının takip ettiği kişiler ve beğendiği gönderiler temel alınarak seçiliyor. Instagram’ın reklam politikasına göre sağlık, kilo verme ve sporla ilgili reklamların hedef kitlesinin en az 18 yaşında olması gerekiyor.Yorumunuz: