İnsanlığın sorunları Dubai’de çözülecek

Dubai yönetimi, gelecek için projeleri bulunan şirketleri, fikirlerini gerçekleştirmesi için Dubai Gelecek Geliştiricileri programına davet ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yüzyılda, özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında bilim ve teknoloji alanında şimdiye dek olmadığı kadar büyük ve etkili gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler hayatı oldukça kolaylaştırdı ancak bir yandan da çözülmesi gereken yeni problemler ortaya çıkardı.

Tüm insanlığın ortak sorunu haline gelen bu problemleri çözmek için Dubai yönetimi harekete geçti. Dubai Gelecek Geliştiricileri programı dahilinde, günümüzün ve geleceğin problemlerine çözüm üreten girişimlere destek verilecek ve teknolojiyle geliştirilmiş, kendi kendine yetebilen şehir projeleri üretilecek.

7 ana alanda çalışılacak

Program dahilinde yedi ana alan üzerinde gelişme sağlanması hedefleniyor. Bu alanlar: Yapay zeka ve robotik, genomik, 3D baskı, dağıtılmış kayıt defterleri (ledger), biyomimikri ve biyoteknoloji ve yeni iş modelleri ile daha etkili çalışma yöntemlerinin geliştirilmesi.

Dubai Gelecek Geliştiricileri’nin web sitesine göre çözülmesi beklenen problemler önceden belirlenmiş durumda. Örneğin hem yollardaki trafik tıkanıklıklarını hem de karbondioksit salınımını azaltmak için otomatize edilmiş ulaşım sistemleri üretilmesi bunlardan birisi. Ayrıca entegre davranışsal ve genetik sistemler kullanarak suçluları 10 kat daha isabetli ve 10 kat daha etkili bir şekilde belirleyip takip edebilecek sistemlerin kurulması da amaçlanan çözümlerden birisi. Diğer planlar arasında su ve enerji kullanımının azaltılması, kişiye özel eğitim çözümlerinin geliştirilmesi, genetik verilerinin hastalıkları kısa sürede teşhis edilmesi amacıyla kullanılması gibi, teknolojiyi kullanan fütüristik ve sürdürülebilir çözümler bulunuyor.

Her türlü imkan sağlanacak

Dubai Gelecek Geliştiricileri bu hedeflere ulaşmak maksadıyla dünyanın dört bir yanından gelecek yenilikçi şirketleri 12 hafta süren bir programa tabi tutacak. Bu program çerçevesinde şirketlerin Dubai’den önemli yatırımcılarla iş birliği yapması sağlanacak.

Başvuru ile ilgili olarak herhangi bir tecrübe sınırı koyulmadığı için yıllardır faaliyetlerini yürüten şirketler de, iş hayatına yeni atılmış girişimciler de bu programa başvurabiliyor. Aranan tek şart ise katılımcıların halihazırda çalışan bir prototiplerinin bulunuyor olması. Belirlenen alanlarda çalışması için seçilecek olan şirketler, projelerinin geleceği değiştirmek için nasıl kullanılabileceğini gösterebilmek için ihtiyaç duyabilecekleri her türlü imkana erişebilecek. Program sonunda elde edilen çözümler tamamen şirketlerin kendi ürünü olacak ve program yöneticileri bu şirketlerden hisse senedi talebinde bulunmayacak.

Programın başvuru süresi 10 Ağustos’ta sona eriyor.

Kaynak: Futurism

Modern hayatın ve teknolojinin getirdiği kolaylıklarla birlikte ortaya çıkan yeni sorunların çözülmesi için pek çok farklı çalışma yürütülüyor. Dubai yönetimi bu tarz çabaları tek bir çatı altında toplayıp bütünlükçü çözümler üretebilmek amacıyla Dubai Gelecek Geliştiricileri programını hazırladı. Dünyanın dört bir yanından gelecek şirketler ve girişimciler Dubai'de ciddi yatırımcılardan yardım alarak insanlığın problemlerini çözmek için bir arada çalışacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği