İnsan gücüyle ulaşılan en yüksek hız: 144 km/s

ABD'nin Nevada eyaletinde gerçekleştirilen Dünya İnsan Gücü Hız Yarışmasında Kanada'lı ETA Prime takımından Todd Reichert saatte 144,17 km hıza ulaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yıl 12-17 Eylül tarihleri arasında yapılan Dünya İnsan Gücü Hız Yarışması’nda yeni rekorlar kırıldı. Yarışmacıların özel tasarımlı motorsuz araçları kullanarak mümkün olan en yüksek hıza ulaşmaya çalıştığı yarışmada geçtiğimiz yıl Kanada’lı AeroVelo takımından Todd Reichert saatte 139,21 km hıza ulaşarak dünya rekorunu kırmıştı. Bu yıl bu rekor bir değil iki defa kırıldı.

Altı gün boyunca süren yarışmada takımlar ABD’nin Nevada eyaletinin Battle Mountain bölgesindeki piste teker teker çıkarak şanslarını denediler. İlk gün aşırı hızdan kaynaklanan sarsılma sebebiyle bir kaza atlatıldı. Kanadalı ETA Prime takımının yaşadığı kaza hafif sıyrıklarla atlatıldı.

Salı günü yapılması planlanan hız denemeleri yağmur gerekçesiyle iptal edildi ve yarışmacılar kendilerini izlemeye gelen çocuklarla vakit geçirdi.

İlk rekor

Çarşamba günü tekrar başlayan denemelerde ETA Prime takımından Todd Reichert, kendisine ait olan rekoru geliştirerek saatte 142,04 km’ye çıkardı. Bu rekor aynı zamanda ünlü bilim kurgu filmi Geleceğe Dönüş’te zamanda yolculuk yapabilmek için gerekli olan saatte 88 mil hıza ilk kez motorsuz bir kara aracıyla ulaşıldığı anlamına geliyordu.

Perşembe günü tekrar saatte 140 km’yi geçen Todd Reichert, tekerinin arasına sıkışan bir köpük parçasının kendisini yavaşlatması sebebiyle dünya rekorunu kıramadı ve 141,01 km’de kaldı. Cuma günü yine aynı performansı gösteren ETA takımı 128 km’yi geçemedi. Sorunun sebebi araştırıldığında, denemeler sırasında aracın çarptığı bir böceğin aracın aerodinamiğini etkilediği anlaşıldı.

Son günde bir rekor daha

Cumartesi günü, yarışmanın son gününde tekrar piste çıkan ETA ve Reichart bu kez köpük parçası ya da böcekler tarafından engellenemedi. Reichart’ın performansı ile dünya rekoru saatte 144,17 km’ye ulaştı. Yarışmada saatte 90 milin zorlanması bekleniyordu. Reichart’ın rekoru 89,59 ile bu limite çok yaklaştı. Ancak artık bu rekor seneye gerçekleştirilecek olan yarışmaya kaldı.

Yarışmada ETA’nın ardından en yüksek hıza ulaşan takım saatte 132 km ile Japon Super Ketta 162 takımı oldu. Diğer takımlar ise 130 km seviyesinin üzerine çıkamadı. Etkinlik çerçevesinde 17 yaş altındaki gençler arasında düzenlenen yarışmayı  saatte 106.10 km hıza ulaşan Florian Kowalik kazandı. Kowalik bu kategoride, saatte 100 km hızın üstüne çıkan ilk yarışmacı oldu. Son olarak kadınlarda el gücüyle kontrol edilen araçlar kategorisinde saatte 39,99 km hıza ulaşan Sarah Peircy, bu alanda dünya rekoru kırarak birinci oldu.

Kaynak: AeroVelo, Recumbents

Dünya İnsan Gücü Hız Yarışması 12-17 Eylül tarihleri arasında ABD'nin Nevada eyaletinde gerçekleştirildi. Yarışmada ilk kez saatte 140 km barajı aşılarak 144,17 km'ye ulaşıldı. Önceki rekorun da sahibi olan Kanadalı Todd Reichert, kendine ait rekoru kırarak yarışmanın galibi oldu. Yarışmada diğer ekipler Reichert'ın takımı ETA Prime'a yaklaşamadı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği