Elektrikli sürat teknesiyle yeni hız rekoru: 142,6 km/s

Jaguar Vector Racing ve Williams Advanced Engineering, V20E adlı araçla elektrikli sürat motoru hız rekorunu saatte 142,6 km'ye çıkardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Jaguar Vector Racing, elektrikli sürat motoru hız rekorunu kırdı. 15 Haziran’da yapılan denemede Jaguar Vector Racing’in V20E aracı, şirketin kurucularından Peter Dredge tarafından kullanıldı. İngiltere’deki Coniston Water adlı gölde, saatte 142,6 km hıza ulaşan araç böylece hem İngiltere rekorunu hem de dünya rekorunu kırmış oldu. Önceki rekor saatte 123,6 km’ydi.

Williams Advanced Engineering ile ortak olarak geliştirilen V20E, Formula E teknolojisi kullanılarak hazırlandı. Araçta iki adet Yasa elektrik motor kullanıldı. Motorlar 320 kg ağırlığındaki bataryalarla çalıştırıldı ve 220 kW güce ulaştı. Sürat teknesinin elektrik, motor ve kontrol sistemlerini Williams sağladı.

“Deniz ulaşımına elektriğin gücünü sunuyoruz”

Jaguar Vector Racing CEO’su Malcolm Crease “12 ay süren sıkı çalışmanın ardından bu sonuç hem ekip hem de iş ortaklarımız için mükemmel. Bu ayrıca deniz ulaşımı endüstrisi için elektrikleşmenin sunduğu güç ve çeşitliliği getiren ilk büyük adım oldu. Vector ekibi için Donald Campbell’ın izinden gidip tarihi Coniston Water gölünde yeni dünya rekorunu kırmak büyük bir onur.” ifadelerini kullandı.

Jaguar Vector, önümüzdeki bir buçuk yıl içinde ekibin diğer ulusal rekorları ve dünya rekorlarını kırmak için çalışmaya devam edeceğini ve böylece inovasyonu teşvik ederek Britanya mühendisliğini sergileme imkanı sunacağını söylüyor.

Kaynak: New Atlas

Jaguar Vector Racing, elektrikli sürat motoru hız rekorunu kırdı. 15 Haziran'da yapılan denemede Jaguar Vector Racing'in V20E aracı, şirketin kurucularından Peter Dredge tarafından kullanıldı. İngiltere'deki Coniston Water adlı gölde, saatte 142,6 km hıza ulaşan araç böylece hem İngiltere rekorunu hem de dünya rekorunu kırmış oldu. Önceki rekor saatte 123,6 km'ydi. Williams Advanced Engineering ile ortak olarak geliştirilen V20E, Formula E teknolojisi kullanılarak hazırlandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği