Dünyanın en hızlı motosikleti

Motosiklet üreticisi Triumph, şirkete ait en hızlı motosiklet rekorunu kırdı. Şirketin yeni hedefi dünyanın en hızlı motosikleti rekorunu geçebilmek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Motosiklet üreticisi Triumph tarafından geliştirilen Infor Rocket Streamliner, bugüne dek Triumph’ın ürettiği en hızlı motosiklet oldu. ABD’nin Utah eyaletinde gerçekleştirilen deneme sürüşünde, Guy Martin’in kullandığı motosiklet saatte 441,1  km hız ulaşarak şirketin eski resmi rekorunu geride bıraktı. Saatte 395,4 km hızla 1966’da Bob Leppan tarafından kırılmış olan rekor bugüne dek şirketin resmi hız rekoru olarak kalmıştı.

Aslında Leppan yine bir Triumph motosikleti ile 1970’te saatte 424 km hıza ulaşmış ancak bu rekor sadece bir kez kırıldığı için resmi olarak kabul edilmemişti. Kurallara göre bir rekorun resmi olabilmesi için toplam iki saat içinde iki kez tekrarlanabilmesi gerekiyor.

triumph-rocket-streamliner-1470296352

Ancak bu rakamlar yeni rekorla birlikte önemini kaybetti. Pazartesi günü, mükemmele yakın koşullar altında yapılan rekor denemesinde onlarca yıllık rekorlar tarihe karıştı. Kendi rekorunu geliştiren şirketin bir sonraki hedefi şu anda Top Oil-Ack Attack‘in elinde bulunan dünyanın en hızlı motosikleti rekorunu ele geçirmek. 2010’da Rocky Robinson tarafından kırılan bu rekorda Ack Attack saatte 605,7 km hıza ulaşmıştı.

Triumph’ın Infor Rocket Streamliner adlı aracı, pazartesi günkü rekorun ardından incelemeler için Portland’a götürüldü. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra şirket, 22 Ağustos’ta rekor denemesi için tekrar Utah’a gelecek.

Kaynak: New Atlas

ABD'nin Utah eyaletinde yapılan rekor denemesinde saatte 441,1 km hıza ulaşan Triumph Infor Rocket Streamliner, şirketin bugüne dek ürettiği en hızlı motor oldu. Şirketin bir sonraki hedefi saatte 605,7 km olan dünya motosiklet hız rekorunu kırmak. Bu rekor için deneme 22 Ağustos tarihinde yapılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği