Manyetik kaldırma ile hız rekoru

ABD Hava Kuvvetleri son deneyinde manyetik kaldırma bandı üzerindeki bir kızağı saatte 1.018 km hızla hareket ettirmeyi başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Hava Kuvvetleri, manyetik kaldırma bandı üzerinde bir kızağı saatte 1.018 kilometreye kadar hızlandırmayı başardı. Bu hız, bu alanda bir dünya rekoru olarak kayıtlara geçti.

846. Test Birliği’nden araştırmacılar Holloman Hava Kuvvetleri Üssü‘nde yaptıkları deney ile manyetik kaldırma dünya rekorunu kırdı. Kızağı havada tutmak için sıvı helyum ve süperiletken mıknatıslar kullanan sistem roketler kullanılarak, 650 metrelik bandın üzerinde ateşlendi.

Yüzeye temas etmeden, yüzeyin hemen üzerinde hareket eden sistem sayesinde sürtünme önemli ölçüde devre dışı bırakılmış oluyor. Bu durum, aynı yakıt kullanılarak normalde bir ray üzerinde hareket eden kızağa göre çok daha yüksek hızlara ulaşılmasına olanak sağlıyor. Geçmişte saatte 825 kilometre hıza ulaşarak rekoru elinde bulunduran ekip bu rekoru yaklaşık saatte 200 kilometre ile etkileyici bir şekilde geliştirdi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde trenlerde kullanılan bu sistem ile toplu taşımada saatte 600 kilometrelik hızlara ulaşılabiliyor. Yeni rekor bu teknolojinin günlük hayata uygulanması için önemli bir kilometre taşı niteliğinde.

ABD Hava Kuvvetleri, manyetik ray üstünde daha önce kendisine ait olan hız rekorunu geliştirdi. Daha önce saatte 825 km olan rekor, son deney ile saatte 1.018 km’ye çıkarıldı.Yorumunuz: