İnsan boyunda penguen kalıntıları bulundu

Yeni Zelanda'da, oldukça sert tortul kayaçların içinde 60 milyon yıllık penguen fosilleri bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni Zelanda’da, oldukça sert tortul kayaçların içinde 60 milyon yıllık penguen fosilleri bulundu. Bilimciler, penguenlerin yaşadıkları dönemde yaklaşık 100 kilogram ağırlığında ve 1,77 metre boyunda olduğunu tahmin ediyor.

Birçok dinozorun ve devasa deniz sürüngenlerinin yok olmaya başladığı dönem olan Paleosen Devri’nden öncesine ait bu büyüklükte penguen kalıntıları bulmak sık yaşanan bir durum değil. The Guardian‘a açıklama yapan araştırmacılar, penguenlerin bu zamana kadar bulunan en uzun boylu penguenler olduğunu söyledi. Bilimciler, Kumimanu biceae adı verilen uçamayan penguenlerin pek sevimli olmasalar da dünya sahnesinde önemli bir yere sahip olabileceğini düşünüyorlar. Nature adlı dergide yayımlanan çalışmaya göre Kumimanu bicea, penguenlerin uçma yetisini kaybedip yüzücü haline geldikten sonra dış görünüşlerinin nasıl değiştiğini gösteren evrimsel bağlantılardan birini oluşturuyor olabilir.

Neden ortaya çıktıkları bilinmiyor

Makalede, “Penguen evrimine dair en göze çarpan özelliklerden biri de Erken Senozoik Devri‘nde, vücudu günümüzde yaşayan en büyük penguenlerden bile daha büyük olan penguen türlerinin ortaya çıkmasıdır.” yazıyor. Bu tür bir evrimin neden yaşandığı hala bilinmiyor. Araştırmayı yürüten bilimciler, hem denizdeki hem de karadaki büyük dinozorlar yok olunca büyük penguenlerin daha fazla avlanma fırsatı bulduğunu, böylece penguenlerin daha fazla büyüme imkanı bulmuş olabileceğini söylüyor. Fakat bu dev penguenlerin yaklaşık 20 milyon yıl önce öldüğü tahmin ediliyor. Bu da, dişli balina ve fok gibi deniz hayvanlarının ortaya çıkıp besin yarışını hızlandırdığı bir döneme tekabül ediyor.

Kaynak: Quartz

Yeni Zelanda'da, oldukça sert tortul kayaçların içinde 60 milyon yıllık penguen fosilleri bulundu. Bilimciler, penguenlerin yaşadıkları dönemde yaklaşık 100 kilogram ağırlığında ve 1,77 metre boyunda olduğunu tahmin ediyor. The Guardian'a açıklama yapan araştırmacılar, penguenlerin bu zamana kadar bulunan en uzun boylu penguenler olduğunu söyledi. Bilimciler, Kumimanu biceae adı verilen uçamayan penguenlerin pek sevimli olmasalar da dünya sahnesinde önemli bir yere sahip olabileceğini düşünüyorlar. Nature adlı dergide yayımlanan çalışmaya göre Kumimanu bicea, penguenlerin uçma yetisini kaybedip yüzücü haline geldikten sonra dış görünüşlerinin nasıl değiştiğini gösteren evrimsel bağlantılardan birini oluşturuyor olabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği